Через скільки днів прострочення банк звертається до суду

Через скільки днів прострочення банк звертається до суду

Кредитний договір – це двостороння угода, що накладає жорсткі зобов’язання на підписантів. Банк або будь-яка інша кредитна організація ручається надати грошові кошти на обумовлений період часу, а головне завдання позичальника – повернути їх в строк. Невиконання умов договору тягне за собою ряд санкцій, самою неприємною з яких є передача справи до суду для стягнення боргу з недбайливого неплатника.

Коли і на якій підставі банки України подають до суду, скільки часу має пройти від останнього прострочення до повістки та як не потрапити на лаву підсудних за борги? В нюансах всіх цих питань розбиралися експерти Бробанк.уа.

Коли банки подають до суду

Виконання взятих на себе зобов’язань – основа продуктивної співпраці з банком. Тим не менш, навіть самий відповідальний позичальник може допустити прострочення, пов’язане з непередбаченими життєвими обставинами, і виявитися об’єктом судових розглядів. В нинішніх реаліях взаємини боржників з кредитними організаціями змінилися в гіршу сторону, письмовими попередженнями банки вже не обмежуються, і суди за невиплаченими кредитами (незалежно від розмірів заборгованості) стали буденним явищем. Причиною тому є криза, що спіткала банківську сферу України.

Сума позики: 15 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: До 1,7%
Кредитна історія: Будь-яка

Процедура передачі справи до суду у всіх випадках однакова, невеликі відмінності пов’язані з внутрішніми правилами і політикою кожної окремо взятої фінансової організації. Тому перед підписанням важливо вивчити всі пункти кредитного договору, а не тільки ті, які стосуються суми і процентних ставок.

Позовна заява подається в наступних випадках:

 • позичальник перестав вносити щомісячні платежі;
 • спроби банку зв’язатися з неплатником ні до чого не призводять;
 • заборгованість досягла максимально допустимих меж.

Кредитна організація має право не інформувати боржника про подання позову, про заведене діловодство той дізнається з повістки. Неявка відповідача на засідання нічого не змінить, суд винесе рішення заочно.

Через який час банки подають до суду

У законодавстві України прописані підстави для запуску судових розглядів (відмова однієї зі сторін від виконання взятих зобов’язань), але чітких рамок, в тому числі тимчасових, не існує. Своїм правом направляти позов відразу ж на наступний день після появи прострочення банки ніколи не користуються. До моменту подачі повинно пройти не менше 3 місяців, які кредитна організація спробує використати для вирішення конфліктної ситуації мирним шляхом:

Через скільки днів прострочення банк звертається до суду

 • листи, телефонні дзвінки, СМС-повідомлення з нагадуваннями про заборгованість;
 • вручення повідомлень особисто в руки, для чого співробітники виїжджають на місце проживання або роботи боржника;
 • роз’яснення наслідків несплати;
 • пропозиція взаємовигідних схем погашення боргу (відстрочення, часткове списання пені, штрафів або самої суми заборгованості за умови відновлення регулярних виплат).
Кредитная карта Альфа-Банк Максимум - Кредитна картка Альфа-Банк Максимум
Найкраща карта 2018
Макс. ліміт: 200 000 грн.
Ставка на рік: 39,99%
Пільг. період: До 62 днів
Обслуговування: Від 0 грн.

Закон України «Про банки і банківську діяльність» наділяє фінансові організації правом самостійно приймати рішення щодо термінів передачі справи неплатника до суду. Далі кожна фінустанова встановлює власні критерії, згідно з якими кредит переходить в розряд проблемних. Десь «червоною лінією» вважатиметься прострочення від 90 днів, а в інших випадках – розмір заборгованості в 10-20 тисяч гривень.

Які банки подають до суду

Жодна кредитна організація не залишить без уваги неповернення власних коштів. Якщо законодавство України дозволяє вирішувати питання судовими методами, значить воно буде вирішено саме так. Судитися з боржником будуть:

 • державні банки;
 • комерційні банки;
 • великі регіональні банки.

Дані фінустанови мають достатньо ресурсів і набирають команди штатних юристів, щоб будь-якими способами повернути свої гроші.

В окремих випадках банки не зупиняються навіть перед судовими витратами, що перевищують суму боргу, тому що головна мета для них – не допустити жодних репутаційних втрат. Створити прецедент і виграти суд, щоб наочно показати іншим клієнтам: з цим банком жарти погані, краще платити вчасно.

Єдиними кредиторами, що вкрай рідко подають до суду, є МФО. І на це є цілий ряд причин.

Через скільки днів прострочення банк звертається до суду

 • Розміри позик, як і терміни кредитування, тут невеликі, клієнтам легше з ними впоратися.
 • Штатних юристів подібні організації, як правило, не мають, а наймати фахівців в кожному окремому випадку невигідно з-за малих сум, які можуть стати предметом спору.
 • Рішення суду також буде нерентабельним для компанії, оскільки неплатника зобов’яжуть погасити лише тіло кредиту.
Макс. сума: 500 000 грн.
Ставка: Від 9,99%
Термін кредиту: До 5 років
Мін. сума: 1 000 грн.

За яку суму банки подають в суд

Гранична сума заборгованості, яка приведе позичальника до суду, законодавчо в Україні не визначена і повністю залежить від політики кредитної організації.

Найсуворіший підхід демонструють банківські структури, які спеціалізуються на іпотечному та автокредитуванні. У цьому випадку позовну заяву буде гарантовано подано через три місяці прострочення.

Банки, в більшій мірі націлені на споживче кредитування, можуть і зовсім списати борг і не доводити справу до суду. Це пов’язано з тим, що відсоток неповернення (близько 15%) вже закладений в кредитні ризики. Недостача перекривається доходом від своєчасних платежів сумлінних клієнтів і є допустимою для фінустанови.

Зазвичай позивну заяву в Українi подають, коли сумма боргу вище, нiж 50000 гривень

Як виняток, кредитні організації на стадії ліквідації і ПриватБанк подають до суду завжди. Якщо перших до цього зобов’язує законодавство, то другий проводить таку кредитну політику, причому незалежно від розміру позики. Тіло кредиту може становити хоч 100 гривень, але відсотки, пеня і штрафи з часом доведуть загальну суму до 50 тисяч гривень, і тоді ПриватБанк звернеться з позовною заявою до суду.

Витрати на судові витрати включають збір до казни держави (1,5% від суми позову, але в розмірі не менше одного прожиткового мінімуму) і послуги юриста. Зрозуміло, що кілька тисяч заборгованості стягувати через суд для банку невигідно.

Як показує практика, найчастіше позовні заяви в Україні починаються з суми боргу в 50 тисяч гривень.

Як діють банки

Фінансова організація зобов’язана створити резерв під кожен виданий кредит, від ступеня його надійності буде залежати розмір суми. За стандартами Національного банку України статус «умовно безнадійних» присвоюється позикам, прострочення за якими перевищило 90 днів. В цьому випадку банк вимушений зі свого прибутку сформувати резерв у стовідсотковому розмірі від суми кредиту.

Ці грошові кошти повинні знаходитися на балансі банку аж до моменту погашення кредиту, їх дострокове використання загрожує штрафними санкціями з боку НБУ. Враховуючи той факт, що багато позичок не виплачуються роками, а можуть і зовсім не повернутися, організація буде змушена вдатися до одного з наступних способів вирішення проблеми:

 • передати борг колекторській компанії;
 • списати кредит за рахунок власних коштів;
 • подати до суду на неплатника.

Відкласти тяжбу може лише перезавантаженість суду

Отже, загроза судових розглядів надзвичайно висока в разі прострочення понад 90 днів. Єдиним фактором, здатним відкласти тяжбу, є крайня перевантаженість українських судів. Поки справа буде чекати своєї черги на розгляд, у відповідача з’явиться можливість підготуватися: ретельно вивчити договір на предмет підводних каменів, проконсультуватися у професійних юристів, сформувати грамотну доказову базу. У цьому разі суд може закінчитися з мінімальними втратами у вигляді значного зменшення процентної ставки або штрафних санкцій.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.