Допомога малому та середньому бізнесу в умовах пандемії

Кредитные каникулы в Украине на время карантина

Коронавірус нового типу завдав удару по всіх фронтах. Безпрецедентній за своїми масштабами «перевірці на міцність» піддалися всі сфери нашого життя – починаючи від міцності імунітету кожної окремої людини аж до стану світової економіки. Внаслідок падіння попиту на товари та послуги настали нелегкі часи і для приватних підприємців.

Brobank.уа аналізує антикризовий пакет, що був запропонований малому і середньому бізнесу Урядом України, і порівнює його з заходами, що були введені в інших країнах світу.

У чому полягає проблема

Говорячи про малий і середній бізнес (МСБ), слід розуміти, що саме цей сектор є найбільшим світовим роботодавцем. Згідно з висновками Світового банку, він створює близько 70% робочих місць. У порівнянні з великими корпораціями, МСБ набагато легше адаптується до змін в економічному середовищі і більш гнучко реагує на запропоновані умови гри. З іншого боку, обмежені фінансові запаси не дозволяють йому безболісно пережити кризу і зберегти робочі місця в умовах повного припинення діяльності.

З початком пандемії хворобливі удари посипалися на МСБ з усіх боків:

 • адміністративне обмеження роботи підприємств;
 • зруйновані канали поставок сировини, а також доставки готової продукції;
 • тотальне скорочення попиту через падіння доходів споживачів;
 • економічні очікування пішли врозріз з реальним прибутком;
 • працівники фізично не могли бути присутніми на робочому місці через введені обмеження.

Абсолютно всі напрямки МСБ постраждали від карантину: зазнали колосальних збитків або зовсім припинили своє існування. Виробництво товарів і надання різного роду послуг скоротилося, а надходження доходів звелося до мінімуму. При цьому кожен суб’єкт підприємницької діяльності повинен виконувати фіксовані фінансові зобов’язання. А це – чималі вкладення: оренда приміщень і техніки, комунальні витрати, податки, заробітна плата, виплати за банківськими кредитами та ін.

Внаслідок обмежувальних заходів та карантину тисячі людей втратили робочі місця

Масштаб шкоди, що була завдана бізнесу обмежувальними заходами, поки не піддається оцінці. Тим більше, що вірус не переможений, і карантин можуть ввести знову, і не один раз. У свою чергу, Союз українських підприємців ще навесні спрогнозував не тільки безповоротні фінансові втрати, а й банкрутство, закриття компаній і виробництв, втрату роботи для тисяч робітників.

Світова підтримка МСБ

Для того, щоб бізнес пережив кризову бурю, він повинен отримати кошти на покриття своїх витрат, повне або часткове. Інший шлях – скоротити самі витрати, компенсувати або відкласти їх у часі. Ці принципи лежать в основі пакетів, що були розроблені державами для надання допомоги підприємцям.

Як показала практика, найбільш ефективними виявилися наступні формати підтримки малого та середнього бізнесу.

 1. Пряма фінансова допомога. Майже 50 країн світу впровадили разові фіксовані виплати, що доступні не тільки роботодавцям, а й самозайнятим громадянам. Наприклад, в Чехії самозайнятим особам пропонують 600 євро, а у Франції – 1500. Сюди ж відноситься компенсація певного відсотка зарплати (в Ірландії – до 70%). Для збереження робочих місць нерідко змінюється трудове законодавство, за державний рахунок оплачується перебування на лікарняному.
 2. Мораторій на погашення банківських позик для бізнесу. Заморожування виплат відсотків або тіла кредиту на кілька місяців вводилося на підставі рішення уряду (наприклад, Малайзія) або ж надавалося безпосередньо самими банками (країни ЄС). Крім того, регулятори пішли на значне пом’якшення багатьох умов. Тепер в Чехії і Великобританії заборонено виселяти підприємства, що порушують графік орендної плати.
 3. Податкові канікули. Спектр відстрочок, зменшення в розмірах різних зборів і платежів насправді невеликий, але він допомагає бізнесу утриматися на плаву. Наприклад, Бельгія запровадила канікули з місцевих податків і комунальних платежів, а також податку на нерухомість. Бразилія на 50% скоротила розмір внесків до системи соцзахисту (правда, тільки на 3 місяці). Іспанія оголосила канікули з податку на прибуток (на півроку).
 4. Нові правила надання кредитів. Програми з підтримки оборотного капіталу були розроблені в усьому світі, а запропоновані державні гарантії зробили позики доступнішими. Кредити стали дешевшими у Франції, Польщі, Чехії та Нідерландах. Ізраїль збільшив гарантовану частину позики, Австрія відкрила систему кредитування для самозайнятих клієнтів. Далі за всіх пішли Італія і Німеччина, які спробували стабілізувати ситуацію шляхом введення в систему додаткового капіталу.
 5. Субсидії та гранти. Малі підприємства, які через свою специфіку більшою мірою постраждали від кризи (сфера туризму і розваг, готельний бізнес, роздрібна торгівля, експорт тощо), можуть претендувати на отримання певної фіксованої суми. У Франції вона може досягати 1500 євро щомісяця, у Великобританії – 10000 фунтів стерлінгів.
 6. Інформаційна підтримка, бізнес-консультації. Щоб допомогти МСБ адаптуватися до нових умов, держави пропонують ідеї щодо оволодіння новими знаннями та навичками. Наприклад, Китай стимулює співпрацю великих компаній з дрібними, пропагує нові методи роботи з використанням передових технологій і пропонує безкоштовне навчання в онлайн-форматі. Іспанія, Японія, Ірландія, Фінляндія заохочують перехід підприємств на дистанційну форму роботи і стимулюють появу інноваційних стартапів. Португалія та Нова Зеландія фінансують професійну перепідготовку громадян, які залишилися без роботи.

Європейська комісія контролює ефективність заходів з підтримки МСБ

Традиційно найбільш масштабні і дієві заходи підтримки МСБ впроваджуються найбагатшими країнами, що найбільш постраждали від наслідків пандемії. В ЄС така боротьба фінансується із загального бюджету і контролюється Європейською Комісією.

Український антикризовий пакет

Верховна Рада запропонувала низку фінансових інструментів, які мають зняти навантаження з суб’єктів малого та середнього бізнесу. Законом №3275 були змінені деякі положення Податкового кодексу і тим самим запущена програма підтримки підприємців.

 1. Кредитні канікули в банках. Тепер вихід з графіка обов’язкових платежів не карається штрафними санкціями, але під час пільгового періоду відсотки продовжують нараховуватися. Варто відзначити, що багато МФО з власної ініціативи також стали пропонувати своїм клієнтам послугу канікул.
 2. Компенсація по частковому безробіттю. Офіційно зареєстровані співробітники малих підприємств можуть претендувати на отримання матеріальної допомоги, якщо вони були позбавлені зарплати через карантин. Компенсацію повинен отримати керівник компанії на користь своїх працівників.
 3. Скасування сплати ЄСВ. Крім єдиного соціального внеску ФОП 1-3 груп можуть не платити податок на додану вартість і на землю, штрафи за затримку при подачі податкової звітності і не вести книгу доходів. Крім того, влада скасувала регулярні перевірки бізнесу контролюючими органами.

Податкові надходження, що були недоотримані казною під час карантину, повинна компенсувати фінансова допомога ЄС (у розмірі 500 млн. євро). Ці кошти призначені для підтримки малого бізнес-сектору та економіки України в цілому.

Фінансова допомога ЄС компенсує недоодержані податкові надходження

Нинішня ситуація з пандемією – далеко не перша економічна криза, з якою стикається вітчизняний МСБ. Кожна компанія, що залишилася на плаву, скажімо, в 2008 і 2014 роках, напрацювала свій власний пакет заходів і антикризових інструментів. Чергові виклики тільки загартують тих гравців, які проявлять гнучкість і швидкість мислення, зможуть отримати вигоду з віддаленого формату роботи, зрозуміють переваги онлайн-івентів і змінять підхід до бізнес-процесів.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.