Допомога в погашенні прострочених кредитів

Допомога в погашенні прострочених кредитів

Життя в нестабільній країні, якою, на жаль, сьогодні є Україна, змушує громадян перебувати в постійному пошуку засобів до існування або пов’язати в нескінченній низці кредитів. Що не дивно в ситуації, коли мінімальна зарплата – 4173 гривні, і її не завжди вистачає навіть на оплату комунальних рахунків.

Кредит, з одного боку, рятує від фінансових труднощів, а з іншого – може перетворитися на пастку, якщо систематично порушувати графік виплат. Банки абсолютно не цікавить, поважні причини призвели до прострочень або ж банальна безвідповідальність. Штрафи і пені нараховуються щодня, борг зростає як на дріжджах, а повертати його доведеться, якою б непідйомною не виявилася кінцева сума.

Разом з Brobank.уа спробуємо знайти відповіді на нагальні питання: де отримати допомогу, якщо кредит прострочений, як його закрити, і чи може держава полегшити фінансовий тягар для громадянина.

Коли потрібна допомога

Глибина кредитної заборгованості може варіюватися в залежності від ступеня занедбаності проблеми. Якщо на початковому етапі позичальник прийде в фінансову організацію з повинною і запросить пролонгацію, це стане оптимальним виходом із ситуації, якщо, звичайно, банк погодиться надати дану послугу.

У випадках, коли виплата кредиту була пущена на самоплив, без допомоги обійтися буде складно.

 • Прострочення. Затримка необхідних платежів не тільки відчутно збільшить борг, але і призведе до неприємних телефонних розмов з працівниками банку, а в перспективі – і до лави підсудних. Прострочений більш ніж на 90 днів платіж є вагомим порушенням кредитного договору.
 • Передача справи до суду. Шансів виграти процес у боржника практично немає, тому можна сміливо додати до позовної суми, і так обтяженої штрафами, чималі судові витрати.
 • Боржник не має шансів виграти судовий процес

 • Рішення суду. В офіційному документі фіксується загальна сума, що підлягає обов’язковій оплаті. Якщо боржник проігнорує і ці вимоги, його борги передадуть колекторському агентству з усіма неприємними наслідками, що звідси випливають.
 • Колектори. Злісних неплатників ці компанії не щадять, а їх методи залишають бажати кращого. Переслідування, залякування і постійний психологічний пресинг – ось що очікує не тільки самого неблагополучного позичальника, але і його близьких.

Варто зазначити, що в Україні не існує державних програм фінансової допомоги громадянам, які не в змозі виконати кредитні зобов’язання. Кожен позичальник повинен розраховувати тільки на себе і уникати прострочень всіма силами, тому що вибратися з боргового капкана не так вже й просто.

Макс. ліміт: 75 000 грн.
Ставка на рік: 42%
Пільг. період: До 55 днів
Обслуговування: Від 0 грн.

Борг перед банком: що робити

Способів полюбовно вирішити проблему заборгованості мало, і багато чого тут буде залежати від політики окремо взятої організації, але всі вони повинні бути випробувані, щоб прострочений кредит не призвів до катастрофічної розв’язки.

 • Реструктуризація (відстрочка). Банки досить часто погоджуються на зміну умов договору, в окремих випадках виконуючи рішення суду. Графік виплат розробляється на тривалий термін, достатній для сплати боргу (до 5 років), і він повинен бути прийнятним для всіх сторін. Крім цього, кредитор може піти на деякі поступки: скасування штрафів, списання частини боргу.
 • Рефінансування (перекредитування). На відміну від першого способу, де виплати розтягуються на роки, прострочена позика погашається одномоментно за рахунок оформленого в іншій організації кредиту. Можливий і інший варіант: перекриття боргу може бути частковим, а проведення самої процедури – в тому ж банку, де бралася проблемна позика. Юридично рефінансування є цільовим кредитом на погашення простроченої позики, це – абсолютно законний спосіб уникнути штрафних санкцій і реально дієва допомога при труднощах із заборгованістю.
 • Сповістити про банкрутство може лише позичальник особисто

 • Банкрутство. Відносно новий для України метод позбавлення від кредитних зобов’язань. Прийнятий в 2018 році Верховною Радою закон затвердив положення, при якому ініціювати процедуру банкрутства може тільки сам громадянин, ні банки, ні колекторські компанії в цьому участі не беруть. Борги погашаються шляхом продажу майна банкрута (за винятком життєво необхідних предметів), а загальна сума не повинна бути вище 30 мінімальних зарплат. Якщо коштів все ж виявиться недостатньо, банку доведеться списати залишок боргу.
Макс. сума: 30 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 12 міс.
Мін. сума: 1 000 грн.

Мінуси банкрутства:

 • процедуру можна запускати не частіше, ніж один раз на п’ять років;
 • протягом трьох років банкрут вважається особою з зіпсованою діловою репутацією;
 • протягом п’яти років громадянин письмово підтверджує свою неплатоспроможність при підписанні будь-яких фінансових договорів.

Коли банк прощає борги

Щоб розморозити кредитний резерв, утворений під безповоротні позики, банк може піти на списання боргу. Цей крок ніяк не пов’язаний з доброчинністю і людинолюбством, просто резервні кошти на балансі організації не працюють і не приносять прибутку, поки позичальник не поверне кредит. Так, у цьому разі банк втрачає власні гроші, але в результаті такий хід виявляється куди вигідніше вирішення питання через суд або за допомогою колекторів.

У списку щасливчиків можуть виявитися:

 • ті, у кого підійшов до кінця термін позовної давності (3 роки);
 • Борг буде подарований по закінченні строку позовної давності

 • особи, які категорично відмовилися від реструктуризації;
 • позичальники, у яких відсутнє майно, яке можна було б відсудити.

Все це стосується тільки споживчого кредитування, з іпотекою справи йдуть набагато складніше. Нерухомість – це майно, що підлягає відчуженню, і банк через суд може повернути свої гроші в рахунок заборгованості. Іпотечні позичальники можуть розраховувати тільки на пільгову реструктуризацію або на спеціальні умови в банках на етапі ліквідації.

Чому виникають прострочені мікропозики

Спрощена процедура оформлення, абсолютна доступність, велика кількість реклами і маса маркетингових хитрощів – мікрокредити приречені на успіх. Фінансово грамотна людина розуміє, що за використання кредитних коштів потрібно платити, а МФО – не благодійна організація, але не всі громадяни занурюються у вивчення умов позики. Не розрахувавши власних можливостей, позичальники беруть кілька мікрокредитів поспіль, а після шукають допомоги для їх закриття.

Сума позики: 15 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: Від 0,01%
Кредитна історія: Будь-яка

До фінансового краху, як правило, призводять:

 • Неправильне розуміння умов надання безвідсоткової позики. Не полінуйтеся і уважно вивчіть договір: положення про нарахування 0% дійсно тільки при оформленні кредиту на невелику суму і протягом перших 3-30 днів. Безвідсоткове користування коштами припиняється при порушенні пільгових термінів повернення. А різкий стрибок розміру заборгованості пов’язаний з тим, що, починаючи з першого дня прострочення, до суми боргу приплюсовуються відсотки за стандартною ставкою (1,5-2% на день), що також прописано в договорі.
 • Оформлення кредиту спеціально для закриття діючої мікропозики. Бездумне використання даного методу здатне збільшити кількість кредитів, і замість бажаної допомоги ви тільки посилите кризу.
 • Нові мікрокредити для пролонгації існуючих. Цей варіант схожий на замкнуте коло: він здатний відстрочити наступ фіаско, але витрати на обслуговування позик, які наростають, як сніжний ком, незабаром почнуть «з’їдати» весь ваш середньомісячний дохід.
 • Зловживання мікрокредитами може підштовхнути вас до боргової ями

 • Життєві обставини, що вимагають негайних фінансових вливань. Якщо в сім’ї раптово трапляється нещастя і терміново потрібні гроші, мало хто починає прораховувати відсотки переплати. Головне – негайне отримання кредиту. А згодом взяті зобов’язання виявляються непосильними.
 • Життя не за коштами. Неграмотне планування бюджету, безконтрольне оформлення нових позик, які значно збільшують щомісячні витрати при нестабільному або невисокому рівні доходів – прямий шлях до боргової кабалі.

Як закрити проблему з мікропозикою

Сьогодні в мережі Інтернет набирає обертів надання послуг з викупу кредитів або їх видалення з бази МФО. Насправді всі ці пропозиції – шахрайські, а для дійсного закриття мікропозик в Україні існує тільки два методи.

 • Рефінансування. Обґрунтований спосіб тільки при дотриманні наступних умов: термін повернення нового кредиту довший чинного, а процентна ставка – нижче.
 • Пролонгація. Відстрочувати дату погашення має сенс тільки у разі, якщо ви очікуєте фінансових надходжень в потрібний відрізок часу, за допомогою яких і закриється кредит.

Часи, коли злісних неплатників садили в боргову яму, давно пройшли. З іншого боку, Україна ще далека від впровадження практики списання прострочених кредитів, як, наприклад, періодично відбувається в Кувейті або перед недавніми виборами в Грузії. Не розраховуючи на допомогу ззовні, наші громадяни повинні підвищувати рівень фінансової грамотності і вчитися розумно планувати бюджет. Тоді користування позиковими коштами буде приносити тільки задоволення і користь.

  1. Ольга Пихоцкая Автор запису

   Оксана, доброго дня. В першу чергу слід звернутися до мікрофінансової організації, яка видала позику, пояснити свою ситуацію і спробувати домовитися про пролонгацію або реструктуризацію заборгованості. Якщо цей варіант недоступний, то для закриття мікропозики можна отримати кредит готівкою у банку на своє ім’я чи на родича (у такому випадку розмір відсотків зменшиться, термін – збільшиться, а щомісячний платіж стане прийнятним) або скористуватися банківською програмою рефінансування діючих позик.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.