Дзвонять колектори, а я кредит не брав

Дзвонять колектори, а я кредит не брав

Незнайомий голос в телефонній трубці, що серед ночі вибухає потоком погроз і вимог, – одна думка про подібну перспективу здатна позбавити здорового сну і апетиту навіть самого дисциплінованого позичальника, не кажучи вже про неплатників, злісних або вимушених. На жаль, від контактів з колекторами ніхто не застрахований, а практика досудового стягнення боргів в Україні тільки набирає обертів.

Нерідкі ситуації, коли хвиля агресивного вибивання грошей накриває абсолютно випадкових людей – тих, хто спокійно живе на власні кошти і ніколи не чув ні про які кредити. Жертви колекторських помилок нарівні з реальними неплатниками змушені страждати від жорстоких нападок і намагатися відновити справедливість.

Brobank.уа підкаже, як захистити себе і своїх близьких від обурливого втручання факторингових агентств у приватне життя і що робити, якщо колектори вимагають погасити неіснуючий або давно виплачений кредит.

Стягувач боргів – професія або покликання

З юридичної точки зору колекторів в Україні не існує, держава ніяк не регулює ні їх діяльність, ні способи взаємодії з клієнтами. На ділі ж, варто тільки допустити прострочення по виплаті позики, як з неблагополучним позичальником відразу починають зв’язуватися представники різних структур.

 1. Співробітники служби стягнення банку або МФО. Ввічливі і лояльні, обмежуються нагадуваннями і попередженнями, можуть запропонувати взаємовигідну схему погашення боргу.
 2. Колекторські компанії. Вузька спеціалізація, професійне програмне забезпечення, навчання співробітників прийомам психологічного тиску забезпечують ефективне повернення коштів кредитору, а компанія, в свою чергу, отримує процентні доходи відповідно до укладеного договору комісії.
 3. Факторингові компанії. Викуповують проблемний кредит з правом вимоги боргу і не обмежують себе у виборі методів його повернення. Про лояльність до клієнтів тут і не чули, а репутаційні втрати, навпаки, працюють на створення необхідного іміджу.

Факторингові компанії намагаються повернути борг будь-якими засобами

Обидві останні структури здійснюють свою діяльність під вивіскою товариств з обмеженою відповідальністю. На відміну від компаній колекторських, які функціонують в рамках цивільного законодавства, факторингові повинні мати ліцензію Нацкомфінпослуг і вважаються фінансовими організаціями.

У гонитві за заробітком колектори нерідко захоплюються і починають балансувати на самому краю законності. Завдання об’єкта їх домагань – чітко знати свої права і усвідомити межі, що відокремлюють справедливі вимоги від хуліганських дій.

Дистанційне спілкування, Досудове врегулювання прострочення, стягнення боргу за рішенням суду – цей перелік послуг не повинен виконуватися за допомогою загроз життю, здоров’ю боржника або конфіскації його майна, цілодобового пресингу і т. д.
Розглянемо найпоширеніші ситуації, коли вас починають дошкуляти колектори.

Макс. сума: 750 000 грн.
Ставка: До 3,3%
Термін кредиту: До 84 міс.
Мін. сума: 5 000 грн.

Актуальна заборгованість

Відмова від виплати необхідних платежів за поточним кредитом неминуче призведе до передачі боргу в колекторське агентство. Як правило, банки і МФО йдуть на подібний крок через 30 днів прострочення, хоча для них це – небажаний поворот, так само, як і для неплатника.

Як слід реагувати на дзвінок колектора:

 • попросіть співрозмовника представитися і назвати компанію, інтереси якої він представляє;
 • вимагайте обґрунтування дзвінка, переконайтеся, що ваш кредитор дійсно переуступив право вимоги цій колекторській організації;
 • записуйте всі розмови і зберігайте СМС;
 • спробуйте повернути бесіду в конструктивне русло, з’ясуйте, яким способом можна вирішити ситуацію, що склалася;
 • зверніться в свою кредитну організацію з проханням про пролонгацію, реструктуризацію або рефінансування позики. Зазвичай банки йдуть назустріч і охоче надають подібні послуги.

Банк охоче надасть вам послугу реструктуризації боргу

Закритий кредит

У наявності помилка, що сталася не з вашої вини, але нівелювати наслідки доведеться саме вам. З’ясувавши адресу колекторської компанії, відправте рекомендований лист з описом ситуації, прикладіть копії квитанцій про оплату і, найголовніше, копію довідки про відсутність заборгованості. Цей документ, відповідно до Інструкції НБУ, в обов’язковому порядку видається банком при повному погашенні позики. Відсутність довідки (цілком природна ситуація для старих позик) здатна значно ускладнити сперечання з колекторами.

Макс. сума: 300 000 грн.
Ставка: Від 35,3%
Термін кредиту: До 72 міс.
Мін. сума: 5 000 грн.

Кредит родича

Претензії колекторських агентств нерідко поширюються на членів сім’ї боржника, причому навіть в тих випадках, коли їх причетність до позики документально не підтверджена.

Родичі можуть розділяти боргові зобов’язання лише в строго певних випадках.

 1. Договір поруки. Передбачена солідарна відповідальність – не порожні слова. Якщо ні колекторам, ні вам не вдалося домогтися від безпосереднього позичальника погашення боргу, необхідність повернення коштів в повному обсязі ляже на вас. Згодом витрачену суму можна буде стягнути в судовому порядку.
 2. Перебування в шлюбі з боржником. Дійсно тільки при наявності нотаріально завіреної згоди на взяття кредиту чоловіком (дружиною). При відсутності цього документа нав’язливі дзвінки колекторів можна припинити в суді, довівши свою непричетність до угоди.
 3. Спадщина. Пов’язано не тільки з отриманням доходу, але і з виконанням фінансових зобов’язань покійного родича. Статус спадкоємця зобов’язує до сплати всіх непогашених кредитів, і вимоги колекторів цілком обґрунтовані.

Якщо ви не належите до жодної з цих категорій, можете сміливо писати заяву про вимагання в правоохоронні органи.

Чужий кредит

Окремо можна виділити ситуації, коли об’єктом колекторських нападок стають ті, хто не брав позику і офіційно не має ніяких зобов’язань перед банками. Цілком зрозумілих приводів для нав’язливих дзвінків може бути предостатньо.

Клієнт зазначив хибний номер телефону під час заповнення заявки на кредит

 1. Помилка при оформленні кредиту. Неправильно вказаний (випадково або навмисно) в заявці номер контактного телефону, до того ж своєчасно не перевірений менеджером, не зіграє особливої ролі в разі стабільного виконання умов договору, але обов’язково проявить себе при виникненні заборгованості.
 2. Купівля «сірої» SIM-карти. Якщо телефонний номер раніше належав неплатнику, вас будуть дошкуляти колектори. Спробуйте довести свою непричетність до конкретного боргу, для чого заручитеся підтримкою технічної служби мобільного оператора, яка підтвердить дату придбання номера.
 3. Переїзд в квартиру, адреса якої значиться в базі даних як місце проживання неблагонадійного позичальника.
 4. Ваш номер телефону свідомо використовувався шахраями при оформленні кредиту. Пишіть заяву зі скаргою в кредитну організацію, а копію відправте в колекторське агентство.
 5. Вам телефонують як контактній особі, що вказана в кредитній заявці друзів, родичів або товаришів по службі. У цьому випадку доречним буде заявити колекторам, що ви не підтримуєте відносин з боржником і не маєте на нього важелів впливу, а від нього самого вимагайте видалення свого номера з бази під загрозою звернення до правоохоронних органів у зв’язку з передачею приватних даних третім особам.
Макс. сума: 9 000 грн.
Ставка: 2%
Термін кредиту: 1-16 днів
Мін. сума: 200 грн.

Якщо колекторська компанія готова надати задокументовані докази вашої причетності до боргу із зазначенням особистої інформації, на обробку якої дозволу ви не давали, а кредит не брали – звертайтеся в поліцію, на вашому боці закон України «Про захист персональних даних». Копію заяви потрібно відправити в кредитну організацію з метою ініціювання службового розслідування.

Вимагайте надання скарги в письмовому вигляді

Таким чином, боротьба з колекторами – це свого роду сутичка характерів. Не піддавайтеся маніпуляціям, не бійтеся загроз, це – порожній струс повітря. Якщо правда на вашому боці, ніхто не зможе завдати вам шкоди. Наберіться терпіння, вимагайте пред’явлення претензій в письмовій формі, пишіть скарги на ім’я керівника колекторської організації з настійними проханнями припинити несправедливий терор. Кожен документ стане підмогою в разі, якщо ви вирішите звернутися до суду за захистом своїх інтересів з відшкодуванням моральної шкоди.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.