Незнайомий голос в телефонній трубці, що серед ночі вибухає потоком погроз і вимог, – одна думка про подібну перспективу здатна позбавити здорового сну і апетиту навіть самого дисциплінованого позичальника, не кажучи вже про неплатників, злісних або вимушених. На жаль, від контактів з колекторами ніхто не застрахований, а практика досудового стягнення боргів в Україні тільки набирає обертів.
Нерідкі ситуації, коли хвиля агресивного вибивання грошей накриває абсолютно випадкових людей – тих, хто спокійно живе на власні кошти і ніколи не чув ні про які кредити. Жертви колекторських помилок нарівні з реальними неплатниками змушені страждати від жорстоких нападок і намагатися відновити справедливість.
Brobank.уа підкаже, як захистити себе і своїх близьких від обурливого втручання факторингових агентств у приватне життя і що робити, якщо колектори вимагають погасити неіснуючий або давно виплачений кредит.
Стягувач боргів – професія або покликання
З юридичної точки зору колекторів в Україні не існує, держава ніяк не регулює ні їх діяльність, ні способи взаємодії з клієнтами. На ділі ж, варто тільки допустити прострочення по виплаті позики, як з неблагополучним позичальником відразу починають зв’язуватися представники різних структур.
- Співробітники служби стягнення банку або МФО. Ввічливі і лояльні, обмежуються нагадуваннями і попередженнями, можуть запропонувати взаємовигідну схему погашення боргу.
- Колекторські компанії. Вузька спеціалізація, професійне програмне забезпечення, навчання співробітників прийомам психологічного тиску забезпечують ефективне повернення коштів кредитору, а компанія, в свою чергу, отримує процентні доходи відповідно до укладеного договору комісії.
- Факторингові компанії. Викуповують проблемний кредит з правом вимоги боргу і не обмежують себе у виборі методів його повернення. Про лояльність до клієнтів тут і не чули, а репутаційні втрати, навпаки, працюють на створення необхідного іміджу.
Обидві останні структури здійснюють свою діяльність під вивіскою товариств з обмеженою відповідальністю. На відміну від компаній колекторських, які функціонують в рамках цивільного законодавства, факторингові повинні мати ліцензію Нацкомфінпослуг і вважаються фінансовими організаціями.
У гонитві за заробітком колектори нерідко захоплюються і починають балансувати на самому краю законності. Завдання об’єкта їх домагань – чітко знати свої права і усвідомити межі, що відокремлюють справедливі вимоги від хуліганських дій.
Дистанційне спілкування, Досудове врегулювання прострочення, стягнення боргу за рішенням суду – цей перелік послуг не повинен виконуватися за допомогою загроз життю, здоров’ю боржника або конфіскації його майна, цілодобового пресингу і т. д.
Розглянемо найпоширеніші ситуації, коли вас починають дошкуляти колектори.
Макс. сума: | 750 000 грн. |
Ставка: | До 3,3% |
Термін кредиту: | До 84 міс. |
Мін. сума: | 5 000 грн. |
Актуальна заборгованість
Відмова від виплати необхідних платежів за поточним кредитом неминуче призведе до передачі боргу в колекторське агентство. Як правило, банки і МФО йдуть на подібний крок через 30 днів прострочення, хоча для них це – небажаний поворот, так само, як і для неплатника.
Як слід реагувати на дзвінок колектора:
- попросіть співрозмовника представитися і назвати компанію, інтереси якої він представляє;
- вимагайте обґрунтування дзвінка, переконайтеся, що ваш кредитор дійсно переуступив право вимоги цій колекторській організації;
- записуйте всі розмови і зберігайте СМС;
- спробуйте повернути бесіду в конструктивне русло, з’ясуйте, яким способом можна вирішити ситуацію, що склалася;
- зверніться в свою кредитну організацію з проханням про пролонгацію, реструктуризацію або рефінансування позики. Зазвичай банки йдуть назустріч і охоче надають подібні послуги.
Закритий кредит
У наявності помилка, що сталася не з вашої вини, але нівелювати наслідки доведеться саме вам. З’ясувавши адресу колекторської компанії, відправте рекомендований лист з описом ситуації, прикладіть копії квитанцій про оплату і, найголовніше, копію довідки про відсутність заборгованості. Цей документ, відповідно до Інструкції НБУ, в обов’язковому порядку видається банком при повному погашенні позики. Відсутність довідки (цілком природна ситуація для старих позик) здатна значно ускладнити сперечання з колекторами.
Макс. сума: | 300 000 грн. |
Ставка: | Від 35,3% |
Термін кредиту: | До 72 міс. |
Мін. сума: | 5 000 грн. |
Кредит родича
Претензії колекторських агентств нерідко поширюються на членів сім’ї боржника, причому навіть в тих випадках, коли їх причетність до позики документально не підтверджена.
Родичі можуть розділяти боргові зобов’язання лише в строго певних випадках.
- Договір поруки. Передбачена солідарна відповідальність – не порожні слова. Якщо ні колекторам, ні вам не вдалося домогтися від безпосереднього позичальника погашення боргу, необхідність повернення коштів в повному обсязі ляже на вас. Згодом витрачену суму можна буде стягнути в судовому порядку.
- Перебування в шлюбі з боржником. Дійсно тільки при наявності нотаріально завіреної згоди на взяття кредиту чоловіком (дружиною). При відсутності цього документа нав’язливі дзвінки колекторів можна припинити в суді, довівши свою непричетність до угоди.
- Спадщина. Пов’язано не тільки з отриманням доходу, але і з виконанням фінансових зобов’язань покійного родича. Статус спадкоємця зобов’язує до сплати всіх непогашених кредитів, і вимоги колекторів цілком обґрунтовані.
Якщо ви не належите до жодної з цих категорій, можете сміливо писати заяву про вимагання в правоохоронні органи.
Чужий кредит
Окремо можна виділити ситуації, коли об’єктом колекторських нападок стають ті, хто не брав позику і офіційно не має ніяких зобов’язань перед банками. Цілком зрозумілих приводів для нав’язливих дзвінків може бути предостатньо.
- Помилка при оформленні кредиту. Неправильно вказаний (випадково або навмисно) в заявці номер контактного телефону, до того ж своєчасно не перевірений менеджером, не зіграє особливої ролі в разі стабільного виконання умов договору, але обов’язково проявить себе при виникненні заборгованості.
- Купівля «сірої» SIM-карти. Якщо телефонний номер раніше належав неплатнику, вас будуть дошкуляти колектори. Спробуйте довести свою непричетність до конкретного боргу, для чого заручитеся підтримкою технічної служби мобільного оператора, яка підтвердить дату придбання номера.
- Переїзд в квартиру, адреса якої значиться в базі даних як місце проживання неблагонадійного позичальника.
- Ваш номер телефону свідомо використовувався шахраями при оформленні кредиту. Пишіть заяву зі скаргою в кредитну організацію, а копію відправте в колекторське агентство.
- Вам телефонують як контактній особі, що вказана в кредитній заявці друзів, родичів або товаришів по службі. У цьому випадку доречним буде заявити колекторам, що ви не підтримуєте відносин з боржником і не маєте на нього важелів впливу, а від нього самого вимагайте видалення свого номера з бази під загрозою звернення до правоохоронних органів у зв’язку з передачею приватних даних третім особам.
Макс. сума: | 9 000 грн. |
Ставка: | 2% |
Термін кредиту: | 1-16 днів |
Мін. сума: | 200 грн. |
Якщо колекторська компанія готова надати задокументовані докази вашої причетності до боргу із зазначенням особистої інформації, на обробку якої дозволу ви не давали, а кредит не брали – звертайтеся в поліцію, на вашому боці закон України «Про захист персональних даних». Копію заяви потрібно відправити в кредитну організацію з метою ініціювання службового розслідування.
Таким чином, боротьба з колекторами – це свого роду сутичка характерів. Не піддавайтеся маніпуляціям, не бійтеся загроз, це – порожній струс повітря. Якщо правда на вашому боці, ніхто не зможе завдати вам шкоди. Наберіться терпіння, вимагайте пред’явлення претензій в письмовій формі, пишіть скарги на ім’я керівника колекторської організації з настійними проханнями припинити несправедливий терор. Кожен документ стане підмогою в разі, якщо ви вирішите звернутися до суду за захистом своїх інтересів з відшкодуванням моральної шкоди.