Фінансові піраміди: територія обману

Фінансові піраміди: територія обману

Аж ніяк не від хорошого життя люди кидаються в сумнівні обійми фінансових аферистів. Успішну самодостатню людину не так вже й легко заманити в пастку. Але зараз, коли економіка йде в круте піке, таких залишається все менше.

Тому, як і в «лихі дев’яності», шахраї обводять навколо пальця громадян, що втомлені від безгрошів’я і безпросвітного існування. Всіх тих, хто віддасть останні копійки в обмін на красиві обіцянки майбутніх баришів.

Brobank.уа розкриває схеми злочинного збагачення новоявлених «мавроді» і намагається зрозуміти, чому фінансові піраміди досі так привабливі для людей.

Зліт і крах МММ

1994 рік ознаменувався появою найграндіознішої фінансової афери на пострадянському просторі. З усіх телевізійних екранів простецький хлопець Льоня Голубков закликав співвітчизників наслідувати свій приклад і негайно ощасливити дружину покупкою чобіт і шуб. Недосвідчений в ті часи глядач ще не знав, що рекламі не можна довіряти беззастережно, і став ідеальною жертвою для шахраїв. За різними оцінками, число постраждалих склало мало не 15 мільйонів чоловік.

Всього чотири роки знадобилося МММ, щоб з кооперативу зі скромними цілями (перепродаж оргтехніки та комп’ютерів) виросло акціонерне товариство, яке крутить мільярдами. Номінал перших акцій становив одну тисячу рублів, але вже через місяць їх вартість зросла вдвічі.

Населення активно скуповувало не тільки акції МММ, а й мавродики

Тому причиною стали вмілі дії керівництва зі штучного завищення котирувань і безпрецедентний ажіотаж серед населення. Перший пакет акцій (991 тисяча) розпродався блискавично, за ним послідувала нова емісія, але вже під прапорами дочірньої організації – «МММ-фонди».

В цілому ситуація виглядала як масовий психоз – населення буквально штурмувало офіси МММ, а акції розліталися «як гарячі пиріжки». Виникла гостра необхідність в нових емісіях, але Міністерство фінансів відповідало категоричними відмовами. Щоб задовольнити зростаючий попит, Мавроді йде на геніальний за своїм нахабством крок – випуск фейкових «цінних паперів», які називалися «квитки МММ» (в народі – «мавродики», «акції для бідних», «лжеакції»).

Червоні і фіолетові папірці нагадували радянські купюри номіналом 10 і 25 рублів, але з кумедною відзнакою – замість Леніна на них красувався сам Сергій Мавроді. Квитки користувалися великим успіхом, їх власниками ставали ті, хто не міг собі дозволити покупку акцій, але теж мріяв про легкий заробіток.

Імперія проіснувала всього півроку і закінчилася арештом свого лідера. Причина банальна – несплата податків. Як пізніше стало відомо, бюджет недорахувався величезної суми – близько 50 мільярдів рублів. Штурм квартири Мавроді транслювали в прямому ефірі, після чого акції очікувано обрушилися до нуля. Всі гроші компанії були вилучені, а численні офіси та філії – закриті.

Макс. ліміт: 200 000 грн.
Ставка на рік: 48%
Пільг. період: До 90 днів
Обслуговування: 0 грн.

Зрештою матеріальний збиток ошуканих вкладників склав десятки мільярдів доларів. Моральний же зовсім неможливо оцінити – це і зруйновані долі, і розорення, і самогубства людей, що були позбавлені коштів.

Секрет успіху

Чому люди з готовністю віддавали свої гроші організації, яка не вела ніякої комерційної або виробничої діяльності, а дохід отримувала тільки з фінансових надходжень від нових вкладників? На це є кілька відповідей.

  1. Своє дітище Мавроді представив народу не пірамідою, а «глобальною касою взаємодопомоги», а після розвалу СРСР люди як ніколи потребували і підтримки, і допомоги.
  2. У ті нелегкі часи гроші стрімко знецінювалися, а МММ обіцяла таку прибутковість, яка багаторазово перевищувала б інфляцію.
  3. Виключно грамотний маркетинг і винахідливість в пошуку нових рішень ведення бізнесу залучили в піраміду мільйони вкладників. При цьому деякі дійсно змогли збагатитися. Назва «МММ» була на слуху буквально у кожного – крім реклами, компанія інвестувала гроші в різні проекти. Серед них можна відзначити телепередачі («Останній писк», «Під знаком зодіаку» та ін.), кліп для групи «Нуль», спонсорування футбольного матчу «Спартак» – «Парма» і Дня міста в Москві.
  4. Напевно, головною причиною успіху МММ все ж є безмежна довірливість населення, помножена на кричущу фінансову неграмотність. З іншого боку, ця піраміда була першою на пострадянському просторі, з подібними аферами люди ще не стикалися і не змогли встояти перед спокусою.

Фінансова безграмотність-основна причина довіри громадян до засновників пірамід

Найцікавіше, що сумний урок МММ так і не був до кінця засвоєний населенням. Коли в 2011 році Мавроді запустив чергову піраміду, в її послідовниках не було недоліку. Хоча і колишнього ажіотажу не спостерігалося.

Цього разу «великий комбінатор» змінив стратегію і відкрито оголосив, що «МММ-2011» (пізніше «МММ-2012» і «MMM-Global») – це фінансова піраміда з усіма ризиками, що випливають. Діяльність компанії не супроводжувалася гучними скандалами, а в 2015 році Мавроді оголосив про її закриття. Проте, в багатьох країнах досі функціонують філії МММ, в тому числі з біткоіном в якості валюти для вкладення.

Принцип роботи піраміди

Будь-яку інвестиційну схему, при якій вкладник отримує прибуток виключно за рахунок внесків наступних учасників, прийнято називати фінансовою пірамідою. Це – поширена модель збагачення для своїх ініціативних творців і частково – для перших вкладників, що характерна для держав з прогалинами у фінансовому законодавстві. Створення пірамід трактується як шахрайство і переслідується законом у багатьох країнах, включаючи Україну, але заповзятливих аферистів це не зупиняє.

Макс. сума: 30 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 12 міс.
Мін. сума: 1 000 грн.

На перший погляд може здатися, що організація фінансових пірамід різноманітна, але це не так. Всі схеми базуються на єдиному принципі: грошові кошти, що вкладені інвесторами, перерозподіляються між учасниками.

Оскільки гроші не «працюють», а просто змінюють власника, очевидно, що всі вкладники розбагатіти не зможуть. Гарантований прибуток отримує тільки творець піраміди, який контролює надходження коштів і регулює момент, коли потрібно припинити виплати вкладникам.

Шахрайські інвестиційні схеми поділяються на 2 типи

  1. Багаторівнева піраміда. Кожен новий вкладник здійснює вступний внесок, який розподіляється між попередніми учасниками. Далі новачок повинен залучити в піраміду як мінімум двох осіб, чиї внески дістануться вже йому самому і вкладникам, які вступили раніше. Таким чином учасники з перших рівнів можуть отримувати вражаючий дохід. Проблема полягає в тому, що кількість вкладників має зростати експоненціально, а при таких темпах для формування, скажімо, 15 рівнів скоро може не вистачити і населення всієї країни. Подібна система залишає за бортом надприбутків до 90% учасників.
  2. Схема Понзі. Тип однорівневої піраміди, що відомий з 1920-х років. Саме за цим принципом працювали МММ та інвестиційна компанія американського афериста Б. Мейдоффа. Організатор заманює вкладників обіцянками максимально високого доходу через нетривалий час після вкладення коштів. Дійсно, перші учасники отримують обіцяні відсотки (з кишені самого організатора). Далі в справу вступають реклама і «сарафанне радіо». Чутки про відмінну прибутковість нового підприємства поширюються швидко, кількість вкладників зростає, і гроші новачків йдуть на виплати попереднім учасникам. У той момент, коли приплив клієнтів слабшає, піраміда «лопається», а організатор зникає з присвоєними вкладами.

Матричні піраміди розраховані на тривале існування

Якщо описані типи інвестиційних схем не розраховані на тривале існування, то матричні піраміди здатні грабувати людей роками. Дана система вибудовується ретельно і неспішно:

  • вкладник вносить кошти і розташовується на першому рівні, де повинна сформуватися група, скажімо, з 10 осіб;
  • учасники переходять на другий рівень і поділяються на матриці по п’ять осіб, тепер вони вибудовують свою ієрархію і залучають новачків;
  • коли всі місця на першому рівні заповняться, матриця знову розділяється і переводить учасників на ступінь вгору;
  • винагорода очікує вкладника тільки після досягнення верхнього рівня.
Сума позики: 15 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: До 1,7%
Кредитна історія: Будь-яка

Таким чином, будь-яка фінансова піраміда – це завжди обман і розчарування. З прибутком може залишитися тільки той, хто увійшов в схему в числі перших і встиг вчасно вийти з гри. Оскільки подібні компанії не мають інших джерел доходу, крім вкладень учасників, дивіденди будуть виплачуватися рівно до тих пір, поки не вичерпається потік нових вкладників. І слід пам’ятати: справжнє інвестування – це наука і серйозний вид діяльності, який не має нічого спільного з фінансовими пірамідами!

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.