Інвестування в Україні: правила для новачків

Інвестування в Україні: правила для новачків

У сучасних реаліях фінансові можливості українців, безумовно, зведені до мінімуму. Серйозних інвесторів, які розпоряджаються великим капіталом, можна перерахувати на пальцях. Проте, практику «заначок» ніхто не відміняв, і в руках громадян зосереджено достатньо коштів, які можна і потрібно примножити.

Захистити свої гроші від знецінення і змусити їх приносити нехай невеликий, але регулярний дохід під силу кожному. Brobank.уа склав список інвестиційних інструментів, які є найбільш перспективними в 2021 році. Наші експерти підкажуть, як вибрати по-справжньому надійний актив і мінімізувати можливі ризики.

Головне про інвестиції

Уміння заробляти гроші – життєво необхідний навик. Але не менш важливо навчитися розпоряджатися коштами таким чином, щоб отримувати найбільшу користь з кожної копійки. У зв’язку з цим на допомогу прийде інвестування – вкладення власного капіталу в проекти (підприємницькі, виробничі, інноваційні, соціально-економічні та ін.) з метою отримання додаткового доходу.

Існує думка, що інвестування – доля багатіїв, які самі розробляють бізнес-плани і вкладають мільйони в перспективні галузі, однак це не так. Пересічний українець, маючи на руках всього одну вільну тисячу гривень, цілком може змусити її «працювати».

До слова, в західних країнах люди давно оцінили вигоди інвестування як пасивного виду заробітку. Наприклад, більше 50% населення США є власниками акцій різних компаній. Цьому сприяє ранній розвиток фінансової грамотності – на базі більшості університетів функціонують інвестиційні клуби, де студенти можуть проводити свої перші операції з цінними паперами.

Почати інвестувати можна з мінімальним стартовим капіталом

Європейці також активно розміщують депозити в банках, вкладають кошти в акції та довгострокові проекти. На жаль, в Україні ця практика не отримала належного розвитку. Мабуть, зважаючи на економічні проблеми, наші співвітчизники не вірять у перспективу примноження капіталу.

Інвестування – процес цікавий і неоднозначний, а його завдання можуть виходити далеко за рамки миттєвого отримання прибутку. Наприклад, вкладення коштів у власну освіту і поглиблення професійних навичок дозволить надалі претендувати на більш високооплачувану посаду. Те ж стосується турботи про здоров’я – регулярні обстеження, своєчасне лікування і заняття в спортзалі дозволять якомога довше зберігати працездатність.

Основним параметром класифікації капіталовкладень є безпосередньо самі об’єкти інвестування.

  1. Фінансовий: акції, облігації, депозити та дорогоцінні метали.
  2. Венчурний: стартапи, що пов’язані з використанням нових технологій.
  3. Реальний: внесок в матеріальні об’єкти (нерухомість, земельні ділянки, спецтехніка і т.д.).
  4. Спекулятивний: заробіток на перепродажі інвестицій.

В іншому вкладення можуть кардинально відрізнятися як за терміном (від короткочасних до довгострокових) і за формою власності (приватна особа, держустанова або нерезидент країни), так і за рівнем надійності (від самого надійного до вкрай ризикового).

Правила великої гри

Перш ніж з головою зануритися в захоплюючий світ інвестування, власник капіталу повинен виконати неабияку попередню роботу. Щоб досягти поставлених цілей і не прогоріти, потрібно проаналізувати свої можливості і скласти послідовний план дій. Вирішення фінансових завдань вимагає раціонального підходу.

  1. Чесна оцінка поточного матеріального становища. Мета аналізу – з’ясувати свій інвестиційний ресурс, який полягає в різниці між сумарними доходами (постійними і разовими) і витратами (їх розмір варто завищити на випадок форс-мажорних ситуацій). А обсяг чистого капіталу буде полягати в різниці між активами (рухоме і нерухоме майно, спецтехніка, виробниче обладнання та ін.) і пасивами (кредитні та інші обов’язкові виплати).
  2. Створення «подушки безпеки». Необхідно пам’ятати, що інвестувати слід тільки ті кошти, які не порушать звичний життєвий уклад. Також ви повинні бути впевнені в стабільності свого регулярного доходу. Окремо потрібно подбати про формування фінансового резерву, який врятує в разі провалу.
  3. Стратегія інвестування. Хаотичні метання не підуть на користь справі. Вкладник повинен знати відповіді на всі питання: яку суму і на який термін він може дозволити собі вкласти, буде це одноразова або періодична інвестиція, прийнятний тип активів, максимально допустимі ризики і шляхи відступу на випадок негативного сценарію.
  4. Диверсифікація вкладів. Одночасне використання декількох фінансових інструментів допоможе убезпечити капітал. Так, вкладення в різні галузі формують максимально захищений інвестиційний портфель. Можливі збитки від одного вкладу компенсуються зростанням інших, більш успішних.

Базове фінансове виховання-запорука успіху в інвестуванні

Щоб досягти результатів в інвестуванні, новачкові доведеться осягнути основи економіки і тайм-менеджменту, зрозуміти принцип цінових рухів. Вивчення спеціальної літератури, тренінги, курси, онлайн-уроки та ігри – все це допоможе зацікавленій особі заповнити прогалини у фінансовій освіті.

Кращі напрямки для капіталовкладень

Вибір інвестиційного інструменту – це найвідповідальніший етап. З безлічі варіантів новачкові слід зупинитися на галузях, в яких він легко зможе розібратися. Про кожен проект належить зібрати всю можливу інформацію, проаналізувати її і прорахувати прибутковість передбачуваної інвестиції.

На думку експертів, перші кроки варто робити в напрямках, які свідомо не несуть особливих ризиків, а, навпаки, дозволять починаючому інвестору освоїтися в новій професії і гарантовано принесуть дохід.

Банківський депозит

Немає нічого простішого, ніж відкрити вклад в одній з українських фінустанов. Це може бути будь-яка сума, яку ви в даний момент маєте в своєму розпорядженні, – буквально від 100 гривень. При бажанні можливо оформити депозит в доларах або євро, але валютні вклади мають вкрай низьку прибутковість.

Крім того, певною проблемою може стати інфляція, рівень якої часто збігається з розміром процентної ставки, і заробіток через рік може стати досить умовним. Краще вибирати надійний перевірений банк, який не «прогорить» найближчим часом, хоча в цьому випадку держава гарантовано поверне вклад (до 200 тисяч гривень). Якщо ви оперуєте більшою сумою – розділіть її на частини і віднесіть в різні банки.

Нерухомість (житлова та комерційна)

Ймовірно, самим безпрограшним варіантом вдалої інвестиції є покупка будинку, квартири або земельної ділянки. Згодом ці об’єкти тільки виростуть в ціні, і їх можна вигідно перепродати, а поки – заробляти на оренді.

Враховуючи стан ринку, який переживає період стагнації, зараз саме час вкладати гроші в нерухомість. Єдина проблема – цей вид інвестування передбачає наявність значної суми, особливо якщо угода проводиться у великому місті.

Бізнес

Відкрити власну справу – це ризиковане, але досить перспективне підприємство, здатне забезпечити безперервний грошовий потік при певній частці везіння. У будь-якому випадку, рентабельність тут залежить тільки від вас, а всі стадії процесу знаходяться під особистим контролем.

Перед запуском бізнес-проекту слід провести моніторинг ринку, врахувати актуальну обстановку і вибрати напрямок, який призведе до успіху. Якщо ви не впевнені у власних силах, інвестуйте кошти в діючий бізнес, який вважаєте надійним.

Цінні папери

Купівля акцій – високоприбутковий вид інвестування, але з певними ризиками. Тут можна заробити на підвищенні вартості паперів. При цьому новачкові не обійтися без детального аналізу ринку, щоб вибрати компанію з очевидним потенціалом зростання. Відзначимо, що максимальний дохід можуть принести стартапи, але передбачити їх розвиток дуже складно. На початковому етапі вкладник може заручитися підтримкою ліцензованого брокера.

Купівля та продаж акцій є ризикованим видом інвестування

Також можна піти шляхом мінімального ризику і придбати облігації внутрішньої держпозики. Їх прибутковість становить 9% річних, якщо говорити про гривню, в доларах і євро – 4% і 3% відповідно. Регулярні виплати, фіксація прибутку, відсутність податків, можливість дострокового зняття і гарантоване державою повернення коштів є безсумнівними плюсами подібних вкладів.

Таким чином, кожен може знайти себе в інвестуванні і зробити перший внесок у забезпечене майбутнє. Для початку буде доцільним обмежитися найбільш надійними напрямками, щоб придбати власний досвід і необхідні знання.

На наступному етапі можна вибрати більш ризиковані, але високоприбуткові формати: ринок Форекс, ПІФ, ПАММ-рахунки, інтернет-проекти і стартапи, антикваріат і предмети мистецтва, бінарні опціони та ін. І пам’ятайте, що найвищі дивіденди гарантовано приносить один вид інвестування – в себе, в свій розвиток і самовдосконалення!

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.