Кредит готівкою під розписку

Кредит готівкою під розписку

Гроші, як відомо, мають властивість закінчуватися в самий незручний момент. Процес їх пошуку – завдання з багатьма невідомими. В принципі, ланцюжок давно відпрацьований: спочатку ми звертаємося до родичів, потім – до знайомих, після йдемо в банк. Але система може дати збій, і ми ризикуємо залишитися без фінансової підтримки. Де ще можна позичити грошей?

Лихварство – одна з найстаріших професій, відома своєю прибутковістю. По суті, банківські кредити вийшли з цієї ж сфери. Але сьогодні мова піде саме про лихварів, або, як ми сьогодні їх називаємо, приватних кредиторів і послуги, які вони нам пропонують.

Brobank.уа розкриє нюанси оформлення кредитів під розписку в Україні, а також спробує визначити ступінь надійності подібних позик.

Конкуренти банків

Приватне кредитування в нашій країні набирає обертів. Чим жорсткішою стає політика верифікації, яку впроваджують банки, тим більша кількість клієнтів дістається альтернативним кредиторам. Приватні особи, звичайно ж, не можуть суперничати з серйозними фінансовими установами, але стабільний заробіток їм забезпечений.

У ролі приватних інвесторів зазвичай виступають фізичні особи, що володіють власним капіталом, або дрібні фінансові компанії. Гроші видаються всім бажаючим під відсотки, а гарантією повернення є розписка, що оформляється на місці.

Макс. сума: 500 000 грн.
Ставка: Від 30%
Термін кредиту: До 2 років
Мін. сума: 50 000 грн.

Подібні угоди цілком законні, вони регулюються Цивільним кодексом України, на відміну від багатьох країн світу, де приватні позики знаходяться під забороною. Так, Глава 71 Кодексу визначає положення кредитного договору, які в подальшому допоможуть вирішити спірні ситуації між сторонами. Йдеться про права і зобов’язання, умови нарахування відсотків та особливості їх погашення, санкції за порушення пунктів договору.

Приватні позики мають свою цільову аудиторію. В першу чергу їх оформляють ті категорії населення, яким закрита дорога в банк:

 • особи з безнадійно зіпсованою кредитною історією;
 • надто закредитовані клієнти, які мають кілька непогашених позик;
 • громадяни, що хоча б один раз переступили закон.

До приватних кредиторів найчастіше звертаються позичальники із зіпсованою КІ

Умови кредитів під розписку

У нашій країні на законодавчому рівні допускається два різновиди кредитної угоди.

 1. Усна. У цьому випадку діє обмеження за наданою сумою: не більше 10 неоподатковуваних податком мінімальних доходів.
 2. Письмова. Розмір суми не лімітується.

Якщо позичальник бере позику у фізичної особи, можливі обидва види договору, а в разі угоди з юридичною особою обов’язкове складання документа в письмовому вигляді.

Важливим моментом для успішної співпраці з приватним кредитором є доказ платоспроможності з боку клієнта. Крім розписки гарантією повернення коштів стає надання застави. Так лихвар зможе покрити можливі збитки в разі невиплати боргу.

Звичайні варіанти застави:

 • рухоме та нерухоме майно;
 • дорогоцінні метали та прикраси;
 • цінні папери.
Сума позики: 12 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: 1,6%
Кредитна історія: Будь-яка

Як правило, кредит готівкою під розписку є останньою надією для людини, що зневірилася знайти гроші. Кредитори прекрасно це розуміють і використовують ситуацію на свою користь. З цієї причини процентні ставки не просто вище, ніж в банках і навіть МФО, вони часто непідйомні і можуть досягати 500% річних. З іншого боку, «приватники» рідко відмовляють в позиках, не вимагають довідок про доходи і абсолютно не цікавляться вашою кредитною історією.

Що з себе представляє розписка

Боргове зобов’язання оформляється за домовленістю між приватним кредитором і клієнтом. Формат розписки не регламентується ніякими правилами, тому вона складається у вільній формі і пишеться від руки. Незважаючи на це, розписка визнається повноправним документом, що підтверджує факт отримання коштів (ЦКУ, ст.1042, 1046).

Розписка складається у вільній формі, але являє собою офіційний документ

Оскільки розписка є основою угоди і єдиною гарантією безпеки для обох сторін, до її складання слід підійти з особливою відповідальністю. Є ряд вимог, яких варто дотримуватися.

 1. Розписка пишеться безпосередньо самим позичальником, використання друкарської техніки і залучення третіх осіб неприпустимо. У разі необхідності це дозволить провести графологічну експертизу, щоб підтвердити справжність документа.
 2. Прописуються ПІБ сторін договору з чітким зазначенням, хто є кредитором, а хто – позичальником. Також вносяться паспортні дані, ІПН клієнта, прописка.
 3. Підтверджується факт передачі коштів із зазначенням дати, часу і місця проведення угоди.
 4. Вказується сума позики (цифрами і прописом), а також спосіб і термін виплати. Якщо дата повернення відсутня, борг слід повернути протягом 30 днів, як того вимагає закон.
 5. Фіксується вид кредиту – під відсотки чи ні. Відсутність цієї інформації наділяє кредитора правом нараховувати проценти відповідно до актуальної облікової ставки НБУ (ЦКУ, ст.1048).
 6. Обумовлюються санкції, які настигнуть позичальника в разі невиконання зобов’язань.
 7. Сторони підписують документ, при цьому ніяких печаток або підписів свідків угоди не потрібно.
Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 60 міс.
Мін. сума: 2 000 грн.

Розписка повинна бути оформлена в двох примірниках, обидва варіанти є правомочними і рівноцінними. Не забудьте всі цифри дублювати прописом, щоб виключити майбутні зміни в тексті. Для більшої надійності кредитну угоду можна завірити нотаріально.

Як тільки позичальник ставить свій підпис під розпискою, документ набуває юридичної сили. Отже, його можна використовувати в суді для стягнення боргу (термін позовної давності в цьому випадку становить 3 роки). Єдина умова – оформляти розписку має дієздатна особа, в іншому випадку суд має право анулювати договір.

Переваги позик під розписку

З усього різноманіття кредитних пропозицій на вітчизняному фінансовому ринку багато позичальників вибирають саме співпрацю з приватними інвесторами. І це не дивно – умови видачі та обслуговування подібних позик можна змінювати «під себе», обговорюючи з кредитором кожен пункт окремо.

Для оформлення позики вам буде потрібно надати паспорт

Крім індивідуального підходу, привабливими для клієнтів виявляються і такі фактори:

 • позику можна оформити тільки за паспортом;
 • рішення про видачу грошей приймається відразу ж по зверненні;
 • позичальник має право запитувати суму будь-якого розміру на зручний для нього термін;
 • офіційне працевлаштування та чистота кредитної історії – зайва інформація для приватного кредитора, йому від вас потрібна тільки застава як гарантія повернення коштів;
 • даний вид позики не передбачає наявності прихованих комісій, позичальник повинен виплатити безпосередньо борг і обумовлені відсотки.

Як гарантувати безпеку угоди

Кредит під розписку може як стати порятунком в період кризи, так і обернутися великим розчаруванням з перспективою втрати грошей. Причому ризику піддаються обидві сторони. Кредитор може зіткнутися з недобросовісним клієнтом, який не поверне борг. Позичальник же, в свою чергу, може нарватися на шахрая, який витягне з нього все до останньої копійки.

Задля взаємної безпеки розписку потрібно оформити нотаріально

Отже, потрібно спробувати забезпечити максимальну прозорість майбутніх домовленостей:

 • ретельно вибирайте приватного кредитора, краще за рекомендаціями людей, яким ви довіряєте;
 • на зустріч з лихварем йдіть у супроводі хоча б одного свідка – родича або друга;
 • умови позики обговорюються до найдрібніших деталей, ви повинні чітко розуміти значення кожного пункту;
 • ще до підписання документів переконайтеся, що у кредитора є в наявності необхідна сума;
 • наполягайте на нотаріальному завіренні майбутньої розписки;
 • пункт про передоплату – головна ознака шахрайських дій з боку «приватника»;
 • вимагайте документального оформлення кожного платежу по позиці, найпростіше це зробити за допомогою окремих розписок від кредитора;
 • факт повного закриття боргу і відсутності будь-яких претензій повинен бути задокументований.
Сума позики: 30 000 грн.
Термін позики: 1-60 днів
Ставка на день: Від 0%
Кредитна історія: Будь-яка

Таким чином, позика під розписку – досить зручний і демократичний вид кредитування. Проте, вдаватися до нього доцільно тільки в тих випадках, коли вичерпані інші варіанти (банки, МФО, родичі і знайомі та ін.). Це пов’язано з позамежними переплатами і високим ризиком банального шахрайства в цій сфері. Перш ніж піти на такий крок, зважте свої можливості і зберіть якомога більше інформації про ту людину, яка дає позику.

 1. Александр

  Нужно 100000 на без проигрышный бизнес,на 1 год.работаю официально возврат гарантирую.т.+380660758580 Александр.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.