Чи можна взяти кредит на чужий паспорт

Чи можна взяти кредит на чужий паспорт

Умовно всіх людей в світі можна розділити на дві категорії: тих, хто заробляє на життя чесною працею і тих, хто обрав шлях обману і легкої наживи. Чим складніша економічна обстановка, тим більше злочинців виходить «на велику дорогу». На жаль, ніхто з нас не застрахований від зазіхань на приватну власність з боку аферистів всіляких калібрів.

Звичайна людина не в змозі навіть передбачити, з якого боку слід очікувати удару, бо фантазія шахраїв воістину безмежна, злочинні схеми вражають своїм різноманіттям, а використання новітніх технологій розширює їх можливості і, в якійсь мірі, допомагає уникнути швидкого викриття.

Тим не менш, крадіжка завжди залишається крадіжкою – кримінально караним злочином, і неважливо, як це сталося: шахраї банально стягнули гаманець в метро або взяли кредит на чужий паспорт.

Макс. ліміт: 200 000 грн.
Ставка на рік: 44,4%
Пільг. період: До 62 днів
Обслуговування: 0 грн.

Brobank.уа підкаже, як захиститися від шахраїв, які без докорів сумління можуть скористатися вашими документами і оформити позику, а також як з’ясувати, що афера мала місце, не чекаючи моменту, коли вас почнуть дошкуляти колектори.

Як до зловмисників потрапляють чужі документи

Паспорт – це головне посвідчення особи, без якого не можна буквально кроку ступити в багатьох ситуаціях. Шахраї ведуть справжнє полювання за цим документом, і, що найдивніше, це їм вдається досить просто. Недбале ставлення до власного паспорта і персональних даних здатне зіграти з власником поганий жарт і привести до величезних боргів за кредит, взятий невідомо ким.

Найпоширеніші способи заволодіння чужим паспортом

При втраті паспорту потрібно якнайшвидше звернутися до поліціі

 1. Крадіжка або втрата. Всі повнолітні громадяни України ознайомлені з однією з головних умов користування документом: у разі пропажі паспорта варто негайно написати заяву в правоохоронні органи. Кожен день зволікання збільшує ймовірність того, що на вас повісять кредитне ярмо або залучать в який завгодно формат злочинної діяльності. Якщо ж за результатами заяви паспорт буде визнаний недійсним, спроба взяти позику не пройде повз увагу служби безпеки банку, порушення буде попереджене, а справа – передана в прокуратуру.
 2. Чорний ринок. Продаж документів – прибутковий тіньовий бізнес, який активно розвивається і не відчуває нестачі в покупцях. Звичайно, подібна діяльність йде врозріз з законом, але в гонитві за величезним прибутком «підприємців» ніщо не зупиняє. Зацікавлені особи можуть придбати не тільки паспорт, а й ІПН, а також їх копії. Стать, вік, місце реєстрації – в асортименті.
 3. Ксерокопії. Існує ймовірність оформлення кредиту без пред’явлення оригіналів – за копіями або лише за паспортними даними. Згадайте, скільки разів за останній час ви надавали кому-небудь ксерокопії документів або просто показували розкритий паспорт – кожен подібний факт міг бути використаний зловмисниками для збагачення за ваш рахунок.

Схеми шахрайства

Махінації з кредитами за чужими документами або паспортними даними – поширене явище. Незважаючи на те, що кредитні організації піддають кожного позичальника перевірці, часто вимагають кіпу підтверджуючих довідок, а ксерокопії документів в принципі не мають юридичної сили, шахрайство процвітає. Основні незаконні схеми давно відомі, але запобігти злочину вдається далеко не завжди.

Кредит в банку. У цьому випадку зловмисникам протистоїть служба безпеки фінустанови, яка повинна припиняти факти незаконної видачі коштів. Це ускладнює завдання, але аж ніяк не робить його нездійсненним. На допомогу може прийти спільник – співробітник банку, безпосередньо пов’язаний з прийомом документів. Тут можна обійтися і без чужого паспорта, до договору відразу долучать наявні копії.

Зазвичай шахраї оформлюють договір заднім числом

Для більшої безпеки угоду проводять заднім числом, щоб уникнути накладок, якщо господар паспорта заявить про його втрату. Єдиною слабкою ланкою в такій схемі є поставлений шахраєм підпис під договором.

Коли ж спільника в банку немає, а чужі документи – є, практикуються більш ризиковані методи. У паспорт вклеюється фотографія афериста або ж підбирається людина, схожа на справжнього власника. Громадянин спокійно йде у відділення фінустанови (переважно невеликий офіс з мінімальною кількістю охорони) і оформляє кредит.

Якщо працівники організації будуть недостатньо пильні, обидві схеми можуть спрацювати. Як і в першому випадку, основною зачіпкою для майбутнього розслідування стане підпис, проставлений шахраями в кредитному договорі.

Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: 12%
Термін кредиту: До 24 міс.
Мін. сума: 1 000 грн.

Кредит в МФО. Специфіка діяльності цих організацій (невеликі суми позик) не дає можливості аферистам розвернутися «на повну котушку», зате і взяти незаконний кредит буде нескладно. Якщо правила вимагають особистої присутності в офісі, шахраї будуть діяти, як в банку (спільник, підробка фото або зовнішності) і сподіватися на удачу. Але найчастіше під прицілом виявляються популярні нині онлайн-кредити.

Простота оформлення, що виручає в хвилину грошових труднощів тисячі реальних позичальників, використовується зловмисниками в повній мірі. Багато МФО видають кошти на підставі заявки із зазначенням паспортних даних і не вимагають сканованих копій документів.

Якщо у таких компаній не працює в належному режимі система верифікації банківської карти – остання перешкода для махінацій з отриманням кредиту знята, шахраї залишаються з прибутком, а власнику вкраденого паспорта дістаються борги.

Як захиститися від чужої позики

Щоб не стати жертвою кредитної афери, досить дотримуватися ряду нескладних правил безпеки особистих даних:

Не показуйте та не передавайте паспорт незнайомим людям

 • Оригінал паспорта не можна передавати в руки стороннім особам, залишати в заставу, дозволяти фотографувати або пред’являти в розгорнутому вигляді (в цьому випадку варто хоча б прикрити номер і серію пальцями). У разі втрати – негайно звернутися із заявою в поліцію.
 • Ксерокопії паспорта та ІПН надавати тільки надійним організаціям (держустанови, банки) і в тих випадках, коли це дійсно необхідно, з метою обережності на кожній копії можна ставити підпис і позначку «не для фінансових операцій» або «не для отримання кредиту».
 • Не можна розкидатися персональними даними направо і наліво: якщо інтернет-ресурс (соціальна мережа, онлайн-магазин і т.д.) не задовольняється мінімумом інформації, а вимагає надання номера, серії паспорта, ІПН, відмовтеся від реєстрації на ньому.
 • Дотримуватися обережності в Інтернеті. З метою захисту від фішингу має сенс встановити на ПК останню версію антивіруса.

Як дізнатися про кредит на ваш паспорт

Існує відомий всім, хто коли-небудь оформляв позики, доступний спосіб з’ясувати, чи не є ви на сьогоднішній день боржником. Ця перевірка буде незайвою і в разі втрати документів. Бюро кредитних історій надає всім бажаючим звіт про стан персонального досьє (раз на рік – безкоштовно для громадян України, повторний запит – 50 грн.).

Заявка подається безпосередньо у відділення УБКІ або через сайт організації, а відповідь надходить протягом пари днів. Проста процедура допоможе відстежити поточну ситуацію і розкриє інформацію про всі «несанкціоновані» позики. Це пов’язано з тим, що практично всі кредитні організації країни відправляють в бюро відомості про позичальників.

Дізнатися про наявні кредити можна через сайт УБКІ

Можна також скористатися додатковою послугою від УБКІ і внести в базу серійний номер свого загубленого або вкраденого паспорта. В результаті шахраї втратять найменшу можливість взяти кредит на ваше ім’я.

Що робити, якщо ви стали жертвою аферистів

Якщо з’ясувалося, що в результаті махінацій невідомих осіб ви отримали статус злісного неплатника, найгірше, що можна зробити – це кидатися погашати чужі борги або, навпаки, ігнорувати ситуацію, що склалася. Врятувати своє добре ім’я можна, і закон – на вашому боці.

Алгоритм дій виглядає наступним чином:

 1. Зверніться в кредитну організацію з вимогою пред’явити договір і відео з камер спостереження.
 2. Перевірте дані і, особливо ретельно, фото і підпис.
 3. Вкажіть співробітникам організації на невідповідності і наполягайте на розірванні угоди.
 4. Звертайтеся в поліцію із заявою про те, що ви постраждали від шахрайських дій.
Сума позики: 7 000 грн.
Термін позики: 7-15 днів
Ставка на день: 2,5%
Кредитна історія: Будь-яка

Залежно від позиції банку вас може очікувати або спільне розслідування, вигідне для обох сторін, або ж судовий розгляд, якщо кредитор відмовить у співпраці.

Таким чином, жертвою кредитних аферистів може стати кожен. Спритність злочинців не знає кордонів, їх не зупиняє ні практично нульова ймовірність оформлення кредиту в банку без паспорта, ні складний процес верифікації кожного позичальника в МФО, ні введені в країні ID-паспорти, в яких неможливо підробити фотографію. Тільки пильність і дбайливе ставлення до власних документів і персональної інформації можуть вберегти від кредитів, оформлених на ваше ім’я.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.