Умовно всіх людей в світі можна розділити на дві категорії: тих, хто заробляє на життя чесною працею і тих, хто обрав шлях обману і легкої наживи. Чим складніша економічна обстановка, тим більше злочинців виходить «на велику дорогу». На жаль, ніхто з нас не застрахований від зазіхань на приватну власність з боку аферистів всіляких калібрів.
Звичайна людина не в змозі навіть передбачити, з якого боку слід очікувати удару, бо фантазія шахраїв воістину безмежна, злочинні схеми вражають своїм різноманіттям, а використання новітніх технологій розширює їх можливості і, в якійсь мірі, допомагає уникнути швидкого викриття.
Тим не менш, крадіжка завжди залишається крадіжкою – кримінально караним злочином, і неважливо, як це сталося: шахраї банально стягнули гаманець в метро або взяли кредит на чужий паспорт.
Макс. ліміт: | 200 000 грн. |
Ставка на рік: | 44,4% |
Пільг. період: | До 62 днів |
Обслуговування: | 0 грн. |
Brobank.уа підкаже, як захиститися від шахраїв, які без докорів сумління можуть скористатися вашими документами і оформити позику, а також як з’ясувати, що афера мала місце, не чекаючи моменту, коли вас почнуть дошкуляти колектори.
Як до зловмисників потрапляють чужі документи
Паспорт – це головне посвідчення особи, без якого не можна буквально кроку ступити в багатьох ситуаціях. Шахраї ведуть справжнє полювання за цим документом, і, що найдивніше, це їм вдається досить просто. Недбале ставлення до власного паспорта і персональних даних здатне зіграти з власником поганий жарт і привести до величезних боргів за кредит, взятий невідомо ким.
Найпоширеніші способи заволодіння чужим паспортом
- Крадіжка або втрата. Всі повнолітні громадяни України ознайомлені з однією з головних умов користування документом: у разі пропажі паспорта варто негайно написати заяву в правоохоронні органи. Кожен день зволікання збільшує ймовірність того, що на вас повісять кредитне ярмо або залучать в який завгодно формат злочинної діяльності. Якщо ж за результатами заяви паспорт буде визнаний недійсним, спроба взяти позику не пройде повз увагу служби безпеки банку, порушення буде попереджене, а справа – передана в прокуратуру.
- Чорний ринок. Продаж документів – прибутковий тіньовий бізнес, який активно розвивається і не відчуває нестачі в покупцях. Звичайно, подібна діяльність йде врозріз з законом, але в гонитві за величезним прибутком «підприємців» ніщо не зупиняє. Зацікавлені особи можуть придбати не тільки паспорт, а й ІПН, а також їх копії. Стать, вік, місце реєстрації – в асортименті.
- Ксерокопії. Існує ймовірність оформлення кредиту без пред’явлення оригіналів – за копіями або лише за паспортними даними. Згадайте, скільки разів за останній час ви надавали кому-небудь ксерокопії документів або просто показували розкритий паспорт – кожен подібний факт міг бути використаний зловмисниками для збагачення за ваш рахунок.
Схеми шахрайства
Махінації з кредитами за чужими документами або паспортними даними – поширене явище. Незважаючи на те, що кредитні організації піддають кожного позичальника перевірці, часто вимагають кіпу підтверджуючих довідок, а ксерокопії документів в принципі не мають юридичної сили, шахрайство процвітає. Основні незаконні схеми давно відомі, але запобігти злочину вдається далеко не завжди.
Кредит в банку. У цьому випадку зловмисникам протистоїть служба безпеки фінустанови, яка повинна припиняти факти незаконної видачі коштів. Це ускладнює завдання, але аж ніяк не робить його нездійсненним. На допомогу може прийти спільник – співробітник банку, безпосередньо пов’язаний з прийомом документів. Тут можна обійтися і без чужого паспорта, до договору відразу долучать наявні копії.
Для більшої безпеки угоду проводять заднім числом, щоб уникнути накладок, якщо господар паспорта заявить про його втрату. Єдиною слабкою ланкою в такій схемі є поставлений шахраєм підпис під договором.
Коли ж спільника в банку немає, а чужі документи – є, практикуються більш ризиковані методи. У паспорт вклеюється фотографія афериста або ж підбирається людина, схожа на справжнього власника. Громадянин спокійно йде у відділення фінустанови (переважно невеликий офіс з мінімальною кількістю охорони) і оформляє кредит.
Якщо працівники організації будуть недостатньо пильні, обидві схеми можуть спрацювати. Як і в першому випадку, основною зачіпкою для майбутнього розслідування стане підпис, проставлений шахраями в кредитному договорі.
Макс. сума: | 200 000 грн. |
Ставка: | 12% |
Термін кредиту: | До 24 міс. |
Мін. сума: | 1 000 грн. |
Кредит в МФО. Специфіка діяльності цих організацій (невеликі суми позик) не дає можливості аферистам розвернутися «на повну котушку», зате і взяти незаконний кредит буде нескладно. Якщо правила вимагають особистої присутності в офісі, шахраї будуть діяти, як в банку (спільник, підробка фото або зовнішності) і сподіватися на удачу. Але найчастіше під прицілом виявляються популярні нині онлайн-кредити.
Простота оформлення, що виручає в хвилину грошових труднощів тисячі реальних позичальників, використовується зловмисниками в повній мірі. Багато МФО видають кошти на підставі заявки із зазначенням паспортних даних і не вимагають сканованих копій документів.
Якщо у таких компаній не працює в належному режимі система верифікації банківської карти – остання перешкода для махінацій з отриманням кредиту знята, шахраї залишаються з прибутком, а власнику вкраденого паспорта дістаються борги.
Як захиститися від чужої позики
Щоб не стати жертвою кредитної афери, досить дотримуватися ряду нескладних правил безпеки особистих даних:
- Оригінал паспорта не можна передавати в руки стороннім особам, залишати в заставу, дозволяти фотографувати або пред’являти в розгорнутому вигляді (в цьому випадку варто хоча б прикрити номер і серію пальцями). У разі втрати – негайно звернутися із заявою в поліцію.
- Ксерокопії паспорта та ІПН надавати тільки надійним організаціям (держустанови, банки) і в тих випадках, коли це дійсно необхідно, з метою обережності на кожній копії можна ставити підпис і позначку «не для фінансових операцій» або «не для отримання кредиту».
- Не можна розкидатися персональними даними направо і наліво: якщо інтернет-ресурс (соціальна мережа, онлайн-магазин і т.д.) не задовольняється мінімумом інформації, а вимагає надання номера, серії паспорта, ІПН, відмовтеся від реєстрації на ньому.
- Дотримуватися обережності в Інтернеті. З метою захисту від фішингу має сенс встановити на ПК останню версію антивіруса.
Як дізнатися про кредит на ваш паспорт
Існує відомий всім, хто коли-небудь оформляв позики, доступний спосіб з’ясувати, чи не є ви на сьогоднішній день боржником. Ця перевірка буде незайвою і в разі втрати документів. Бюро кредитних історій надає всім бажаючим звіт про стан персонального досьє (раз на рік – безкоштовно для громадян України, повторний запит – 50 грн.).
Заявка подається безпосередньо у відділення УБКІ або через сайт організації, а відповідь надходить протягом пари днів. Проста процедура допоможе відстежити поточну ситуацію і розкриє інформацію про всі «несанкціоновані» позики. Це пов’язано з тим, що практично всі кредитні організації країни відправляють в бюро відомості про позичальників.
Можна також скористатися додатковою послугою від УБКІ і внести в базу серійний номер свого загубленого або вкраденого паспорта. В результаті шахраї втратять найменшу можливість взяти кредит на ваше ім’я.
Що робити, якщо ви стали жертвою аферистів
Якщо з’ясувалося, що в результаті махінацій невідомих осіб ви отримали статус злісного неплатника, найгірше, що можна зробити – це кидатися погашати чужі борги або, навпаки, ігнорувати ситуацію, що склалася. Врятувати своє добре ім’я можна, і закон – на вашому боці.
Алгоритм дій виглядає наступним чином:
- Зверніться в кредитну організацію з вимогою пред’явити договір і відео з камер спостереження.
- Перевірте дані і, особливо ретельно, фото і підпис.
- Вкажіть співробітникам організації на невідповідності і наполягайте на розірванні угоди.
- Звертайтеся в поліцію із заявою про те, що ви постраждали від шахрайських дій.
Сума позики: | 7 000 грн. |
Термін позики: | 7-15 днів |
Ставка на день: | 2,5% |
Кредитна історія: | Будь-яка |
Залежно від позиції банку вас може очікувати або спільне розслідування, вигідне для обох сторін, або ж судовий розгляд, якщо кредитор відмовить у співпраці.
Таким чином, жертвою кредитних аферистів може стати кожен. Спритність злочинців не знає кордонів, їх не зупиняє ні практично нульова ймовірність оформлення кредиту в банку без паспорта, ні складний процес верифікації кожного позичальника в МФО, ні введені в країні ID-паспорти, в яких неможливо підробити фотографію. Тільки пильність і дбайливе ставлення до власних документів і персональної інформації можуть вберегти від кредитів, оформлених на ваше ім’я.