Лізинг: у чому вигода для фізичних осіб

Лізинг: у чому вигода для фізичних осіб

Для українців споживче кредитування давно стало звичним явищем і зручним способом придбати будь-яке майно (від міксера до квартири) за гроші банку. Однак не всі знають, що залучити фінансування для вирішення поточних питань можна також за допомогою лізингу – методу, що поєднує стандартну позику, розстрочку та оренду. До недавнього часу цей спосіб був доступний виключно юридичним особам, але сьогодні кожен зацікавлений громадянин може взяти в лізинг транспортний засіб.

Brobank.уа розбирається, наскільки велика різниця між звичним банківським кредитом і лізингом, і що в кінцевому підсумку буде вигідніше споживачеві.

Суть нової фінансової послуги

Термін «лізинг» походить від англійського to lease («здати в оренду»). Отже, сенс процесу полягає в передачі юридичній або фізичній особі певного майна (найчастіше дорогого) в довгострокову оренду, але з правом викупу через деякий час. Регулярні платежі, які вносить клієнт, віднімаються з вартості предмета оренди, і до моменту фактичної покупки ціна стає більш прийнятною.

До слова сказати, лізинговий договір необов’язково повинен закінчуватися викупом майна. Споживач має право повернути його власнику. При цьому термін самої оренди – обмежений. Існує таке поняття, як «моральний знос», і угода завершується до того моменту, коли амортизація майна досягне 50% відповідно до правил експлуатації.

Лізингоодержувач має право не викуповувати майно після закінчення договору

У лізингові відносини включені наступні учасники:

 1. Лізингоодержувач. Юридична або фізична особа, якій передаються права на використання конкретного майна на умовах, що прописані у договорі.
 2. Лізингодавець. В рівній мірі це може бути банк, компанія, що має дозвіл на надання такої послуги, або фізична особа, що має право на володіння майном.
 3. Постачальник предмета оренди. Власник (виробник або продавець) майна, яке передається клієнту.
 4. Страховик. Не є обов’язковою стороною лізингового договору. Необхідність страхування предмета оренди віддається на розсуд головних учасників угоди.

Якщо говорити про об’єкт лізингу, то в його ролі може виступати будь-яке неспоживче майно. Під абсолютною забороною знаходяться хіба що земельні ділянки, водні або лісові ресурси, громадські парки та інші природні об’єкти, які перебувають у державній власності, а також всі види зброї. У цьому випадку діють законодавчі обмеження на укладення вільних угод.

Макс. сума: 750 000 грн.
Ставка: До 3,3%
Термін кредиту: До 84 міс.
Мін. сума: 5 000 грн.

Серед дозволених предметів лізингу наступні:

 • нерухомість (будівлі, будь-які споруди, склади, комерційні та житлові приміщення);
 • підприємства;
 • обладнання (лінії виробництва, верстати та ін.);
 • транспорт (автомобілі – як легкові, так і вантажні, сільськогосподарська техніка, катери, човни, мотоцикли і т.д.).

Безпосередньо після внесення першого платежу (близько 30% від ринкової вартості об’єкта) лізингоодержувач наділяється правом повного володіння майном, не будучи його фактичним власником.

Відмінності між лізингом і кредитом

Споживачам фінансових послуг добре знайома процедура отримання банківської позики. У тому випадку, коли не вистачає грошей на покупку дорогого товару, можна запросити потрібну суму в кредитній організації. Залежно від особливостей договору, можна розраховувати на цільову або нецільову позику. Але в будь-якому випадку мова йде саме про грошові кошти.

При лізингу, навпаки, клієнт отримує в користування майно, а не гроші на його покупку, але тільки на правах оренди. Повноправним власником він стане після закінчення дії довгострокового договору, після виплати повної вартості.

Лізинг передбачає отримання майна в оренду, а не грошей на його покупку

Крім цього, споживчий лізинг має цілий ряд характерних особливостей.

 1. Право власності. Придбання товару в кредит дає власнику можливість вільно розпоряджатися майном на свій розсуд, а лізинговий об’єкт офіційно знаходиться в тимчасовому використанні.
 2. Нюанси оподаткування. За законом орендоване майно не ставиться на баланс і не обкладається податками.
 3. Доступність. Лізингові відносини оформити простіше, ніж кредитні. Як правило, клієнт не зобов’язаний підтверджувати свою платоспроможність.
 4. Відшкодування ПДВ. Власники бізнесу можуть претендувати на повернення податку на додаткову вартість.
 5. Індивідуальний графік платежів. Умови лізингових угод, як правило, менш жорсткі, порівняно з кредитними договорами.
 6. Переваги оренди. Об’єкт лізингу необов’язково викуповувати, при необхідності його можна повернути або ж обміняти. До речі, є можливість орендувати не тільки нове майно, а й вживане.
 7. Термін дії послуги. У порівнянні з банківськими кредитами (12-60 місяців), лізинговий договір може діяти і до 10 років.
Макс. сума: 500 000 грн.
Ставка: Від 30%
Термін кредиту: До 2 років
Мін. сума: 50 000 грн.

У зв’язку з тим, що класична позика давно з’явилася на ринку, і банки придбали в цій сфері великий досвід, громадяни мають тут широкий спектр можливостей (гарантоване право власності, можливість дострокового погашення та ін.). З іншого боку, лізингові відносини простіше і швидше оформити, умови досить гнучкі, а клієнт може розраховувати на додатковий сервіс і особливі преференції від лізингодавця.

Автолізинг

Можливість придбати транспортний засіб у розстрочку без початкового внеску та з перспективою викупу за залишковою вартістю – нове для України явище. Безумовно, цей напрямок отримає свій розвиток, так як інтерес до нього з боку фізичних осіб стрімко зростає. У числі потенційних покупців – громадяни, у яких немає на руках суми, що достатня для покупки автомобіля, а банки відмовляють у кредиті з якої-небудь причини.

Зауважимо, що в докризовий період в нашій країні автолізинг був неймовірно популярний серед представників бізнесу. На відміну від банківських позик, оборотні кошти не піддавалися серйозному навантаженню, а послугу могли отримати юридичні особи навіть з небездоганною кредитною історією.

Автолізинг останнім часом став особливо актуальним та доступним для фізосіб

У світлі сьогоднішніх реалій автолізинг, безумовно, знайде чимало шанувальників з наступних причин:

 • взяти транспортний засіб в довгострокову оренду може практично кожен, незалежно від виду діяльності, рівня доходів і цілей;
 • відсоток схвалення заявок досить значний, так як ризики для компанії мінімальні (автомобіль – це високоліквідний актив, крім того, він зареєстрований на лізингодавця);
 • є можливість покупки транспорту на вторинному ринку, що позитивно позначається на його вартості;
 • угода проводиться дуже швидко – зазвичай протягом одного дня, тоді як в банку процес може затягнутися на місяць;
 • лізинговий ринок пропонує великий спектр програм, що здатні задовольнити будь-які запити споживача.

Крім того, розвиток галузі повинен підстьобнути законопроект «Про фінансовий лізинг», що був прийнятий у другому читанні Верховною Радою 04.02.2021 року. По суті, документ відкриває великі можливості для фізичних осіб і знімає багато проблемних питань, через неврегульованість яких представники міжнародного бізнесу почали залишати вітчизняний ринок. Поправки до чинного законодавства покликані переламати період стагнації і зменшити вплив макроекономічних факторів на галузь.

 1. Захист прав споживачів повинен стояти на першому місці при оформленні угоди.
 2. Лізингоодержувач несе відповідальність за майно.
 3. Лізингові відносини регулюються нормами купівлі-продажу. Це оптимізує оформлення права власності після закінчення терміну дії угоди.
 4. Лізингодавець без відповідного статусу не має права здавати майно в довгострокову оренду.
 5. Дозволений сублізинг.

Також усунуто серйозну перешкоду для фізичних осіб: обов’язкове нотаріальне посвідчення договору лізингу. Крім загального ускладнення процедури, цей фактор вводив споживача в додаткові витрати (1% від вартості майна), що укупі з авансом і переоформленням авто знижувало доступність угоди.

З 04.02.2021 фізособам більше не потрібно нотаріально завіряти договір лізингу

Таким чином, автолізинг може скласти серйозну конкуренцію традиційному автокредитуванню. Залежно від обставин споживач може вибрати найбільш вигідну програму.

Як правило, лізинг буде доречнішим в тих випадках, коли не планується використовувати транспортний засіб занадто довго (більше 5 років), або ж експлуатація пов’язана з ризиком поломки і швидкого зносу (як це буває зі спецтехнікою). У числі ризиків для клієнта – вилучення авто в разі прострочення без рішення суду, так як власником майна з юридичної точки зору є лізингодавець.

Макс. сума: 50 000 грн.
Ставка: Від 0%
Термін кредиту: До 2 років
Мін. сума: 500 грн.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.