Як обвал облікової ставки НБУ вплине на вартість кредитів

Як обвал облікової ставки НБУ вплине на вартість кредитів

Потреба населення в позикових коштах зростає з кожним днем. І ця тенденція буде зберігатися до тих пір, поки не зміцниться підкошена пандемією економіка. Від масового оформлення кредитів громадян традиційно утримувала невиправдано висока вартість послуги. Але зараз ситуація може змінитися за рахунок стрімкого пом’якшення монетарної політики, яке впроваджує Нацбанк.

Brobank.уа з’ясував, як вплине зниження облікової ставки на якість життя українців і економіку країни в цілому.

Значення облікової ставки

Відомо, що економічна активність держави регулюється за допомогою монетарної політики, яка визначає кількість грошових ресурсів, що задіяні в економіці, і, власне, їх вартість. Центральним механізмом та інструментом впливу монетарної політики є облікова ставка, вона ж ставка рефінансування. З її допомогою НБУ здійснює координацію банківської діяльності та контроль над нею.

Цифровий показник облікової ставки – це орієнтовний відсоток, під який Нацбанк надає кошти комерційним банкам. Від цього фактора залежить кінцева вартість не тільки роздрібних кредитів, а й розміщення облігацій внутрішньої позики.

Облікова ставка є показником успішності економічного сектору країни

Грубо кажучи, чим вище ставка – тим дорожче котирується національна валюта, активніше йде приплив інвестицій, вигідніше стає розміщення депозитів. При цьому оформлення кредитів для бізнесу і фізичних осіб зростає в ціні. Низька ставка, навпаки, здешевлює позики, позитивно позначається на купівельній спроможності і стимулює розвиток виробництва, але послаблює національну валюту.

Розмір облікової ставки є свого роду маркером успішності держави, зокрема, його економіко-фінансового сектора.

На кінець 2020 року різні країни світу демонструють наступні показники:

 • Великобританія – 0,1%;
 • США, Канада – 0,25%;
 • Японія – мінус 0,1%;
 • Німеччина, Іспанія, Італія, Франція – 0%;
 • Туреччина – 15%;
 • Швейцарія – мінус 0, 75%;
 • Росія – 4,25%;
 • Україна – 6%.

Коливання параметрів ставки рефінансування в одну або іншу сторону здатні впливати на інфляцію і котирування цінних паперів, а також регулювати рівень затребуваності кредитів.

Макс. сума: 300 000 грн.
Ставка: Від 35,3%
Термін кредиту: До 72 міс.
Мін. сума: 5 000 грн.

Принцип формування

На розмір облікової ставки безпосередньо впливають процеси, що протікають на грошовому і кредитному ринках, в макро- і мікроекономічній, а також бюджетній сферах. У своїх розрахунках Нацбанк відштовхується від наступних актуальних показників:

 • інфляційні прогнози;
 • дефіцит держбюджету;
 • швидкість приросту грошової маси;
 • рентабельність головних економічних галузей;
 • рівень валового продукту;
 • стан зовнішніх кредитів;
 • коливання процентних ставок на міжбанківському ринку;
 • динаміка попиту на банківські послуги та ін.

Регулятор повинен чуйно реагувати на всі зміни в економіці і, залежно від них, здійснювати монетарну політику. Однак в останні роки ми спостерігаємо пряму залежність розмірів облікової ставки від двох найболючіших для нас факторів: рівня інфляції і ступеня інвестиційної привабливості країни.

Оскільки ставка є гнучким інструментом, її розмір може переглядатися як кілька разів на рік, так і залишатися незмінним досить довгий час. Економічні кризи і періоди стабільності в Україні знаходять своє підтвердження в цифрах. Так, рекордно висока ставка в 300% мала місце в 1994 році, а в 1995-1996 роках вона змінювалася 9 разів. З 2002 по 2013 рік показник варіювався від 6,5 до 12%, а в 2015 році різко піднявся до 30%.

У 2020 році ставка знизилася до рекордних 6%

Сьогодні ми спостерігаємо перше в історії країни падіння ставки до 6%, Тепер вона в три рази менше в порівнянні з минулим роком. Подібний крок з боку Нацбанку слід розглядати як спробу підтримки на плаву нашої багатостраждальної економіки. Також цьому посприяли внутрішні і зовнішні чинники: інфляція менше прогнозованої, схвалення нового кредиту від МВФ і перерахування першого траншу, приклад інших країн, які впровадили аналогічні антикризові заходи.

Як зміняться кредити

Зі зниженням ставки очікувано з’явилася надія на відродження українського кредитування, а слідом за ним – і на підйом економіки, адже дешеві позики здатні підстьобнути її розвиток. Але в нашій країні, на відміну від тієї ж Америки, цей зв’язок стає все більш опосередкованим, так як вітчизняні фінустанови неохоче звертаються за позиками до регулятора. Зараз на перше місце виходить такий орієнтир, як інфляційно-девальваційні очікування.

Безумовно, кредитні та депозитні ставки знизяться, і в 2021 році ми помітимо зміни (реакція банків на нові умови НБУ зазвичай з’являється через півтора-два місяці). Але, на думку фінансових аналітиків, по-справжньому дешевих кредитів очікувати не варто. Зниження ставки не є гарантією автоматичного здешевлення позик, а, скоріше, створює передумови для цього процесу і намічає загальні тенденції.

На сьогоднішній день повноцінна кореляція між банківською та обліковою ставками неможлива з багатьох причин.

 1. Серйозні ризики неповернення кредитів для фінансових установ.
 2. Високий відсоток наявних проблемних позик.
 3. Недостатній правовий захист кредиторів.
 4. Падіння платоспроможності позичальників внаслідок карантину.
 5. Несприятливий інвестиційний клімат в країні.

Судячи з усього, найближчим часом ми будемо спостерігати відкладений вплив низької ставки на реальну вартість кредитів. Позики будуть дешевшати вкрай повільно і вибірково, особливо довгострокові. Зниження в рамках декількох відсотків навряд чи відчутно полегшить долю позичальників-фізичних осіб. Те ж стосується і кредитів для бізнесу: короткострокові позики стануть вигіднішими, але цей захід може виявитися запізнілим для підприємців, що розчавлені карантинними обмеженнями.

Довгострокові позики дешевшатимуть дуже повільно

Житлове питання

Єдиний вид позик, який знаходиться під прямим впливом облікової ставки Нацбанку – це іпотека. Зауважимо, що в світі знайдеться небагато країн, де проблема взяти позику на придбання нерухомості стоїть так само гостро, як в Україні.

Президент анонсував встановлення нових процентних ставок по іпотеці в розмірі 10%, але експерти одностайно визнають неможливість подібного зниження. Причина проста – банки не мають необхідних ресурсів, а надії отримати рефінансування від НБУ вельми ілюзорні. Крім того, в умовах абсолютної непрозорості ринку фінустанови не горять бажанням роздавати свідомо ризиковані кредити.

Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 60 міс.
Мін. сума: 2 000 грн.

І без того не надто активне, іпотечне кредитування зменшилося в середньому на 7% за минулий рік. Надалі не варто розраховувати на пом’якшення умов, а вимоги до позичальника залишаться на високому рівні, що в період пандемії створить додаткову напругу. Так, не кожен зможе пройти жорсткий відбір з обмеженнями за віком, трудовим стажем і щомісячними доходами (від 20 тисяч гривень на кожного члена сім’ї). Але працювати на інших, більш лояльних, умовах банкам невигідно – їм простіше переключитися на цінні папери або облігації.

Якщо припустити, що іпотечні ставки знизяться до 10%, кредитний бум все одно не настане. Переплата складе не менше 50% від вартості житла, а це – істотні витрати. Щоб підстьобнути інтерес населення, щомісячна виплата за позикою повинна хоча б приблизно співвідноситися з вартістю оренди нерухомості.

Проте, навіть невелике пожвавлення в сфері іпотеки здатне спровокувати зростання цін на нерухомість. Найближчим часом вартість ліквідного житла (новобудов) може піднятися на 10-15%.

Ціни на ліквідне житло можуть зрости на 10-15%

Таким чином, зниження облікової ставки – це той економічний показник, який безпосередньо впливає на наше повсякденне життя. Поки що зміни не такі значні, але їх наслідки ми відчуємо досить скоро.

Нова політика НБУ буде стимулювати розвиток економіки і здешевить кредити, обрушить ставки по депозитах, ціни на товари піднімуться, так само, як і курс долара. Більш точним прогнозам заважає вкрай невизначена ситуація з пандемією і можливим закінченням тривалих карантинних заходів. У будь-якому випадку, для України це – скоріше позитивна подія, якщо посилити її поступовою зміною монетарної політики в цілому.

Макс. сума: 1 000 000 грн.
Ставка: Від 17,99%
Термін кредиту: До 5 років
Мін. сума: 5 000 грн.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.