Як падіння долара вплине на життя українців

Як падіння долара вплине на життя українців

Недовіра до національної валюти у нас в крові. Що не дивно, враховуючи низку фінансових потрясінь, які не перше десятиліття спустошують наші гаманці. З року в рік ми стикаємося то з гіперінфляцією, то з девальвацією або регулярними банківськими кризами, внаслідок чого авторитет влади падає, а доларизація економіки зростає. Але, судячи з усього, найближчим часом нас чекають великі зміни – долар почав здавати свої домінуючі позиції.

Brobank.уа аналізує ситуацію, яка склалася у всесвітній грошово-кредитній системі. Що буде з нашими заощадженнями, якщо найпопулярніша валюта перестане бути оплотом стабільності?

Чому «зелені» йдуть у піке

Долар невідворотно падає. У порівнянні зі своїми максимально високими позиціями на момент весни 2020 року він подешевшав більш ніж на 12% щодо базових світових валют. Мається на увазі кошик, куди традиційно входять євро, фунт стерлінгів, канадський долар, ієна, швейцарський франк і шведська крона.

Провідні фінансові аналітики єдині в думці: подальше знецінення долара неминуче. Найбільш песимістичні прогнози передбачають крах до 20% протягом 2021 року.

Лідер світової грошово-кредитної системи не витримав наступних потрясінь:

  • пандемія з усіма супутніми обмеженнями;
  • запущена в США програма економічної підтримки (обсягом в 2 трильйони доларів);
  • позитивні результати випробувань протикоронавірусних препаратів і початок масової вакцинації.

Аналітики прогнозують падіння долару до 20% протягом 2021 року

У кожен кризовий період ми спостерігаємо зміцнення і зростання долара, так як інвестори віддають перевагу стабільній валюті перед більш ризиковими активами. Але не цього разу – глобальна економіка починає відновлення, і індекс долара впаде разом з попитом на нього.

Процентні ставки американської Федеральної резервної системи знизилися, а разом з ними – і перевага валюти, так як актуальне таргетування буде змушене підтримувати рівень ставок протягом найближчих декількох років.

Катастрофа або тимчасові труднощі

Долар був, є і в найближчому майбутньому буде ключовою світовою валютою. Однією з основ фінансового світу є Ямайська грошова система (незважаючи на багаторічні консультації з її реорганізації), відповідно до норм якої найбільш ліквідною і безпечною резервною валютою вважається саме грошова одиниця США.

Якщо взяти будь-яку банківську організацію, то виявиться, що більша частина її коштів зберігається в «надійних», тобто доларових активах. Крім того, цю валюту зачіпають всі світові фінансові потоки. Звичайно, вони не обходять стороною Європу, Японію і Швейцарію з їх резервними валютами, але в разі масштабного припливу коштів в будь-яку з цих країн відбудеться стрибок курсу, і з метою пом’якшення ефекту грошові ресурси будуть перенаправлятися все в той же долар.

Унаслідок свого статусу «зелені» не можуть девальвувати повною мірою, подібно до інших, нерезервних, валют. На ньому тримаються світові норми накопичення і фінансові системи. Тим не менш, долар продовжить падіння, і процес цей схожий з ситуацією початку 2000-х років, коли держави зіткнулися з багаторічною кризою.

Надлишок паперових доларів, який ми спостерігаємо зараз, знайде відображення не стільки в девальвації і падінні курсу, скільки в зростанні інфляції і вільної ліквідності в світових масштабах.

Механізм дій для кожної країни однаковий.

  1. Держава викуповує долари в свої резерви.
  2. В якості компенсації проводиться емісія національної валюти.
  3. Результат – зростання обсягу грошової бази і резервів.

Зазначимо, що доларова «повінь» розкрутить колесо світової інфляції, що позитивно позначиться на стані економіки. Останні 10 років як в Америці, так і в усьому світі, темпи інфляції були досить низькими, а це, як відомо, гальмує здоровий економічний розвиток.

Зворотний бік медалі

На сьогоднішній день існують серйозні ризики, пов’язані зі «слабким» доларом. Процес знецінення валюти може закінчитися неконтрольованим сплеском інфляції. В результаті під загрозою опиниться монетарна політика Федеральної резервної системи, а можливості фіскального стимулювання економіки будуть значно урізані.

Падіння долару спровокує сплеск інфляції

Як відомо, комфортними для економіки є показники в 3%, а в нинішній ситуації вони можуть збільшитися в кілька разів. І тоді світ опиниться у важкому становищі, схожому з періодом 1970-х років, коли інфляція зростала стрімкими темпами.

Від падіння долара постраждає американський борговий ринок, а уряд не зможе розміщувати держоблігації і повноцінно компенсувати дефіцит бюджету, який останнім часом активно зростає через масштабні програми з надання матеріальної допомоги.

Якщо тенденція збережеться, у виграші опиняться американські експортери. Ціни на товари виробництва США впадуть, що підвищить їх конкурентоспроможність на світовому ринку збуту і зробить більш привабливими для внутрішнього споживача. Американські транснаціональні корпорації теж зможуть отримати вигоду, конвертуючи назад в долари отримані за кордоном доходи.

Непогані перспективи очікують ринок сировини, який отримає приплив іноземних інвесторів, що зацікавлені в низькому доларі. Крім того, ця ситуація підтримає ринки, що розвиваються (наприклад, індонезійський та корейський) і полегшить їм задачі по виплаті доларових кредитів.

Слід зазначити, що останнім часом багато країн проводять торгові операції у власній валюті, відсуваючи долар на другий план. Якщо раніше у «зелених» конкурентів не було, то зараз юань і євро цілком здатні змістити долар з чільних позицій у всесвітньому обороті. На думку аналітиків, це може статися в найближчі десятиліття.

Перспективи для України

Може здатися, що падіння долара щодо валют розвинених країн є позитивним знаком для гривні. Тим не менш, експерти стверджують, що наші внутрішні фактори мають набагато більшу вагу при оцінці взаємодії долара і гривні. При цьому курс «зелених» залежить від балансу попиту і пропозиції на національному ринку, а не від стану американської валюти на світовій арені.

Безумовно, певний вплив присутній. Ми зможемо помітити його, наприклад, у зміні вартості державного боргу, що майже наполовину номінований в доларах. Крім цього, на вітчизняні цінні папери може виникнути підвищений попит. Це пов’язано з тим, що в ситуації ослаблення долара глобальні інвестори будуть змушені звертати увагу на альтернативні варіанти.

Враховуючи високий рівень доларизації української економіки (стабільні 40% з 2014 року), а також традиційні розрахунки у твердій валюті за дорогі товари (автомобілі, житло та ін.), про відмову від долара в нашій країні говорити не доводиться. Населення воліє заощаджувати саме в «зелених», і перешкодити їм у цьому зможуть тільки істотні зміни в податковій і тарифній політиці держави. Правда, в цьому випадку громадянам буде вже не до заощаджень і дорогих покупок.

Заощадження варто зберігати в двох валютах: доларах та євро

З іншого боку, ідея диверсифікації накопичень сьогодні актуальна як ніколи. Щоб компенсувати падіння вартості однієї валюти зростанням іншої, слід розподілити наявні кошти між доларом і євро. Використовувати інші валюти фахівці не рекомендують – конвертація, скажімо, фунта або ієни, може виявитися вкрай невигідною. Крім цього, варто розглянути варіанти короткострокових гривневих вкладів, часто вони можуть принести більше доходу, ніж валютні.

Таким чином, поступове ослаблення долара – це неминучий процес, принаймні, до тих пір, поки американська грошово-кредитна політика не змінить свій курс. Проте, катастрофічного перелому системи в осяжному майбутньому не трапиться, так як в доларові активи вкладено більше половини валютних світових резервів.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.