Кожному з нас – простому обивателю, приватному підприємцю, пенсіонеру або студенту – доводиться стикатися з фінансовими документами в тому чи іншому вигляді. Це можуть бути різного роду: оплата податків, зборів, комунальних платежів, державного мита, а також грошові перекази тощо. Безготівковий розрахунок забезпечує прозорість даних процедур і зручність їх відстеження.
Щоб успішно взаємодіяти з банком, існує система ідентифікації – реквізити, що присвоюються як клієнту, так і самій організації. Жодна з проведених операцій, прибуткових або видаткових, не обходиться без зазначення цих зашифрованих даних.
Brobank.уа розповість про суть і важливість банківських реквізитів на прикладі А-Банку – однієї з найпопулярніших комерційних структур України, що нараховує більше мільйона клієнтів.
Головне про банк
З часу свого заснування в 1992 році організація змінила кілька назв: «Київприватбанк» став Українським кредитним банком, а в 2007 році був остаточно перейменований в «Акцент-Банк» (А-Банк) і змінив прописку – головний офіс переїхав з Києва у Дніпропетровськ. На сьогоднішній день ключовими акціонерами організації виступають брати Суркіси та їх дочки.
Актуальна юридична адреса, що є одним з реквізитів: місто Дніпро, 49074, вулиця Батумська, будинок 11.
А-Банк займає 7 місце в топ-10 банківських інститутів України за кількістю функціонуючих структурних відділень і є членом Фонду гарантування вкладів.
Фізичним особам доступні наступні фінансові послуги:
- депозити і кредитні програми;
- різноманітні платежі і касові операції;
- отримання та відправлення грошових переказів (через сервіси Western Union, SWIFT, MoneyGram, UNIStream, Privat Money, Ria, Coinstar, «Золота Корона»);
- дистанційне управління коштами за допомогою ABank24.
Макс. ліміт: | 200 000 грн. |
Ставка на рік: | 44,4% |
Пільг. період: | До 62 днів |
Обслуговування: | 0 грн. |
Основні банківські реквізити
Перелік відомостей, призначених для здійснення безготівкових платежів (зарахування або списання коштів з рахунку) і швидкої ідентифікації організації називається банківськими реквізитами. Останні присвоюються на основі нормативно-правових актів Нацбанку України, закодовані, підпорядковуються особливій класифікації та обліку.
Щоб мати уявлення про зміст реквізитів, розшифруємо їх.
МФО
Абревіатура, що позначає «міжфіліальний оборот», є спадщиною радянських часів, коли існувала тільки одна банківська структура – Ощадбанк СРСР, і фінансова взаємодія відбувалася виключно між його філіями. У наш час концепція МФО значно розширилася і включила в себе безготівкові розрахунки, в тому числі і між іншими банківськими установами.
На сьогоднішній день застосування терміну вважається юридично некоректним, починаючи з 2006 року поняття «МФО» було скасовано і змінилося кодами, внесеними Електронний технологічний довідник банків України та розрахованими Нацбанком.
Даний ідентифікатор представляє собою шестизначний цифровий код.
МФО А-Банку: 307770.
Область використання коду:
- внутрішні банківські перекази;
- розрахунки з Нацбанком;
- оплата податків і зборів;
- переказ грошей як на території України, так і за її межі;
- взаємодія між комерційними банками.
Аналоги МФО за кордоном
У різних країнах ідентифікатори мають інші назви і кількість цифр в коді. Це необхідно враховувати під час переказу грошей між фізичними особами – позначення «MFO» допустимо, але вимагає додаткових пояснень, щоб уникнути неприємностей з переказом грошей в Україну. У зовнішньоекономічній діяльності непорозуміння виключені, так як при підписанні будь-яких угод використовується bank code – «код банку».
Крім України, термін «МФО» використовується в Білорусі та Узбекистані.
Приклади кодів інших країн:
- Росія – БІК;
- США – АВА;
- Німеччина – BLZ.
ЄДРПОУ
Другий за значимістю банківський реквізит і вагомий елемент інфраструктури державної статистики. Цифровий код є ідентифікаційним номером юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Присвоєний суб’єкту восьмизначний код унікальний і зберігається протягом усього періоду його існування при здійсненні будь-якого виду діяльності: комерційної, господарської чи адміністративної.
ЄДРПОУ А-Банку: 14360080.
Раніше реквізит носив назву «ЗКПО» (загальний Класифікатор підприємств і організацій).
Свій персональний код мають всі без винятку організації, зареєстровані на території країни. ЄДРПОУ в обов’язковому порядку повинен зазначатися у всіх документах банку, а також на печатках і штампах.
IBAN
В Україні перехід на міжнародний реквізит International Bank Account Number розпочався не так давно, починаючи з 05.08.2019 року банки відкривають рахунки згідно з новим стандартом. Зародившись в ЄС, IBAN поширився більш ніж на 60 країн світу, де міжбанківські розрахунки проводяться тепер за єдиною формулою.
Впровадження стандарту має сприяти інтеграції вітчизняного платіжного простору в європейське та вдосконаленню платіжної системи.
Унікальна комбінація, що складається з 29 символів, містить повну інформацію, починаючи від коду України і закінчуючи номером рахунку.
IBAN А-Банку: UA563000010000032004105101026
Переваги переходу на міжнародний стандарт
- Оформляти розрахункові документи буде зручніше у зв’язку з тим, що відразу два реквізити (номер рахунку і МФО) зливаються в один.
- За єдиним кодом відбувається ідентифікація всіх учасників операції: отримувача грошей, платника та обслуговуючого їх банку.
- Скорочення кількості реквізитів зменшить ймовірність помилок при внесенні кодів в документи.
Остаточний і повний перехід нашої банківської системи на IBAN повинен відбутися до 13.01.2020 року.
Макс. сума: | 1 000 000 грн. |
Ставка: | Від 17,99% |
Термін кредиту: | До 5 років |
Мін. сума: | 5 000 грн. |
SWIFT
Міжбанківська система грошових переказів, що підпорядковується єдиним для всіх держав строгим стандартам, є самим швидким і економічним способом переправити свої кошти в більш ніж 200 держав. Перекази здійснюються в умовах підвищеної безпеки і свободи від найменших бюрократичних перепон.
Кожен день в системі фіксується більше мільйона операцій, здебільшого вони стосуються оплати закордонних покупок, відпочинку, лікування або навчання.
SWIFT А-Банку: UKCBUAUK
Умови для використання системи:
- всі дані вносяться виключно англійською мовою;
- обидві фінансові організації, які беруть участь в транзакції, повинні бути членами спільноти SWIFT.
Чим загрожує помилка в реквізитах
Не всяке платіжне доручення вимагає внесення реквізитів вручну – багато стандартних бланків вже містять потрібну інформацію. Якщо ж ви зіткнулися з необхідністю самостійного заповнення відведених під коди рядків – будьте гранично уважні, щоб уникнути неприємних наслідків.
- Найбільш безболісний результат – коли помилку на місці виявить співробітник банку. У цьому випадку доведеться всього лише заново заповнити документ.
- Гроші будуть направлені не за адресою. Помилку можна виправити, написавши відповідну заяву. Кошти повернуться, але час буде втрачено, а якщо мова йде про обов’язкові платежі, затримка може призвести до прострочень і штрафів.
- Через неповні дані платіж не пройде.
- Помилкові дані можуть призвести до повернення перерахованих коштів, але вже з втратою комісії.
Таким чином, оволодіння базовими знаннями про реквізити, їх принципи, зміст і розшифровку зведе до мінімуму прикрі непорозуміння із здійсненням прибуткових та видаткових операцій, а також розширить ваші можливості користування банківськими послугами.