Як проходять суди за кредитами

Як проходять суди за кредитами

Судовий розгляд з кредитором, на жаль, став цілком буденним явищем. Пройшли ті часи, коли банки в Україні обмежувалися письмовими залякуваннями, не доводячи справу до зустрічі в залі суду. Тепер борги стягуються незважаючи на розмір суми і об’єктивні причини неповернення. Для кожного позичальника подібний розвиток ситуації представляється чимось на зразок апокаліпсису: невідворотний арешт всього майна, непосильні штрафи і повний фінансовий крах, після якого неможливо оговтатися.

Так, судове рішення – це істина в останній інстанції, з якою не посперечаєшся і ніяк не проігноруєш. Проте, ні в якому разі не можна здаватися, покірно погоджуватися з усіма вимогами або пропускати засідання. Незважаючи на те, що в більшості випадків банки все ж виграють, можна поборотися хоча б за пом’якшення фінансових санкцій.

Разом з Brobank.уа розбираємося в тонкощах судових процесів за кредитами і шукаємо безболісні шляхи виходу з неприємного становища.

Коли банк подає позов

Кожен позичальник повинен чітко усвідомлювати, до яких наслідків призводить нездатність обслуговувати кредит. Як тільки ви припиняєте виплати, запускається поетапний механізм примусового стягнення, логічним завершенням якого і стає позовна заява.

Варто зазначити, що вид і обсяг кредиту безпосередньо впливають на ймовірність опинитися на лаві підсудних. Так, наприклад, економічно невигідними для банків є позови за беззаставними позиками на суму до 20 000 гривень. У цих випадках в гру вступають колекторські служби зі своїми специфічними методами впливу на позичальників. Інша справа, коли мова йде про борг понад 50 000 гривень, особливо якщо це іпотека або автокредит (заставні позики). У цьому випадку налаштовуйтеся на довгі судові розгляди, готуйте доказову базу і, по можливості, заручіться підтримкою юриста.

Дізнатися, чи подано позов, можна на сайті судової влади

Якщо ви пустили на самоплив виплати по кредиту, але при цьому не отримуєте повісток і вас не турбують співробітники банку або колектори, не поспішайте радіти – можливо, суд вже відбувся без вашої участі як відповідача. Дізнатися про це можна випадково: вас просто не випустять з України при спробі перетину кордону або раптово відберуть автомобіль. Все буде залежати від конкретного судового рішення.

Тому, будучи боржником, не забувайте періодично проводити моніторинг свого статусу на сайті судової влади. Завдяки цим загальнодоступним відомостям ви завжди будете знати, чи подав банк до суду.

Кредитная карта Альфа-Банк Максимум - Кредитна картка Альфа-Банк Максимум
Найкраща карта 2018
Макс. ліміт: 200 000 грн.
Ставка на рік: 39,99%
Пільг. період: До 62 днів
Обслуговування: Від 0 грн.

Як проходить судова тяганина

Про передачу справи до суду позичальник зазвичай дізнається з повістки, яка доставляється за місцем проживання. Справжність отриманого документу можна перевірити в канцелярії судового органу. До запрошення на засідання мають додаватися такі папери:

 • копія позовної заяви;
 • копія кредитного договору, що став предметом спору;
 • копії документів, подані банком в якості доказової бази.

Якщо ж матеріали не були отримані поштою, завжди можна ознайомитися з ними безпосередньо в суді. Мало того, відповідач має повне право затребувати оригінали, а банки часто їх втрачають, і це не йде їм на користь.

Уважно перевіряйте всі надані судом документи

Всі надані документи слід вивчити буквально по рядку, тут важливо все:

 • автентичність вашого підпису;
 • відповідність стандартним нормативам НБУ;
 • збіг номерів рахунків із зазначеними в договорі і т. п.

Незважаючи на те, що з боку банку підготовкою до судових розглядів займається команда професійних юристів, наявність помилок неминуча. Ваше головне завдання – виявити їх, тоді можна сподіватися на визнання недійсними окремих фрагментів претензії або на повну відмову в задоволенні позову.

Як підготуватися до суду

1. Отримавши повістку, ознайомившись із суттю та сумою претензії, оцініть свої фінансові можливості. На цьому етапі ще можна розрахуватися з боргом, банк зазвичай йде на переговори і готовий запропонувати, наприклад, рефінансування кредиту. Витрати на суд і участь у дебатах – зайвий головний біль для обох сторін конфлікту.

2. Якщо компроміс не знайдений, займіться збором документів. Вам знадобляться:

 • копія кредитної угоди;
 • чеки про здійснені виплати;
 • офіційні докази тимчасової неплатоспроможності (виписка з трудової книжки про звільнення, лікарняний лист чи довідка та ін.);
 • незайвим буде скласти власний розрахунок заборгованості, навіть якщо платіжних квитанцій немає в наявності. При розходженні ваших даних з банківським розрахунком, якщо у кредитора не знайдеться інших козирів, суд не зможе задовольнити позовну вимогу.

3. Перевірте термін позовної давності. Насправді їх два: 3 роки безпосередньо з моменту виникнення заборгованості і 1 рік за умови застосування штрафних санкцій. Якщо банк знехтував цими термінами, просто подайте до суду відповідну заяву, і позов розглядатися не буде.

4. Виходячи зі свого кредитного договору, перерахуйте загальну суму свого боргу разом з усіма штрафами. Банки часто грішать нарахуванням неправомірних відсотків і сторонніх платежів. Якщо ви зможете довести, що сума стягнення невиправдано завищена, можете вимагати її зниження до розумних розмірів.

5. Спирайтеся на українське законодавство. В області захисту прав споживачів завжди можна знайти будь-які порушення з боку кредитора. Наприклад, штрафи, що перевищують 50% від кредитної суми, абсолютно незаконні, але нараховуються із завидною регулярністю. Практично в кожному договорі можна знайти пункти, неправомірні з точки зору закону.

Адвокат допоможе зменшити позовну суму

6. Якщо ви не сильні в юриспруденції, довірте вести справу професіоналу – адвокату, що спеціалізується на справах по несплаті кредиту, здатному протистояти команді досвідчених банківських юристів. Допомога спеціаліста потрібна як для зменшення позовної суми, так і, в разі необхідності, для затягування процесу на час, необхідний для збору коштів на погашення боргу.

Макс. ліміт: 50 000 грн.
Ставка на рік: 43,2%
Пільг. період: До 55 днів
Обслуговування: 0 грн.

Де проходить суд

Від політики банку в частині захисту своїх прав буде залежати місце проведення судових слухань:

 • за місцем проживання відповідача;
 • за місцем знаходження об’єкта іпотеки.

Перший варіант відповідає нормам закону, другий – вигідний самому позивачу, так як не кожен відповідач зможе відвідувати засідання за адресою знаходження головного офісу, опротестовувати позов і відстоювати свої інтереси. Досить тричі особисто не з’явитися до суду, і рішення буде винесено на користь банку. Причому за цей час борг значно збільшиться за рахунок штрафів і пені, які кредитор продовжить справно нараховувати.

Якщо позичальник тричі пропустив засідання, банк автоматично виграє справу

Як проводяться засідання

Судовий процес ділиться на два етапи:

1. Попереднє слухання, на якому суддя з’ясовує суть претензії, знайомиться з поданими доказами. Якщо відповідач заперечує проти позовних вимог, він повинен скласти письмовий відгук з власними аргументами. В обов’язковому порядку сторонам пропонується укласти мирову угоду, і тільки в разі відмови тяжба переходить на наступний рівень.

2. Основне слухання, до якого відповідач повинен ретельно підготуватися, так як це – остання можливість надати свої доводи. Цей етап може затягнутися і включити в себе кілька засідань, якщо будуть порушені процесуальні норми. Вислухавши аргументи обох сторін, суд видаляється в дорадчу кімнату, після чого оголошує остаточний вердикт.

Основні тактики захисту

1. За сприяння юриста шукайте у вашому кредитному договорі пункти, що суперечать українському законодавству, з метою оскаржити їх або зовсім видалити.

2. Затягуйте суд. З допомогою відповідних законом апеляцій, зустрічних позовів, клопотань, заявок на проведення експертиз і т. п. можна потягнути час і дочекатися поступок з боку фінустанови або, як варіант, закінчення строку давності.

3. Перехопити ініціативу. Якщо ви сумніваєтеся в правомочності дій з боку банку, подавайте на нього до суду першим або готуйте зустрічний позов. Принцип «найкращий захист – це напад» допоможе відстояти свою правоту.

Таким чином, уникнути судового процесу при невиконанні кредитних зобов’язань навряд чи вдасться, а от виграти або пом’якшити вирок – цілком реально. Головне при цьому – правильно вибудувати лінію поведінки. Не робіть головної помилки позичальників і не ігноруйте повістки. Потрібно йти до суду, щоб неявка не була сприйнята як ухилення від вирішення питання, оберіть відповідну тактику і заручіться підтримкою грамотного юриста.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.