Яскраві і різнокольорові пластикові картки впевнено витісняють з наших гаманців більш звичні купюри. Ми віддаємо належне їх багатофункціональності, цінуємо за зручність і збереження наших капіталів, використовуємо щодня, тим самим підтримуючи світову тенденцію переходу фінансових розрахунків на безготівкові рейки.
Останні два роки в Україні спостерігається різкий сплеск видачі пластикових карток – як кредитних, так і дебетових. Це пов’язано не тільки з природним процесом розвитку відповідного банківського сегмента, але і з введенням безвізового режиму. Наші співгромадяни стали більше подорожувати, і виявилося, що карта в будь-якій поїздці набагато доречніше, ніж пачка готівки.
При розрахунках в межах країни приналежність картки до будь-якої платіжної системи не грає особливої ролі, але при виїзді за кордон цей нюанс виходить на перший план. Brobank.уа пропонує порівняти найпопулярніші карти і системи, зрозуміти різницю між ними і вибрати підходящу саме вам.
% на залишок: | 0% |
Кешбек: | до 20% |
Вартість: | 0 грн. |
Зняття готівки: | 0 грн. |
Трохи історії
Буденна для нас пластикова карта – персоніфікований платіжний інструмент, що поєднує в собі новітні технології – пройшла довгий шлях за більш ніж сто років свого існування.
- 1914 рік – у США великі магазини видають клієнтам свого роду посвідчення платоспроможності. Виготовлені з щільного картону картки дозволяли своїм власникам брати товар в борг.
- 1928 рік – прагнення автоматизувати обробку інформації призвело до заміни матеріалу. Карти стали виробляти з металу.
- 1950 рік – поява першої в світі платіжної системи. Послуги компанії Diners Club спочатку позиціонувалися як клубні з обмеженим застосуванням, проте саме вони заклали принципи розвитку сучасних банківських систем – Visa, Masterсard, American Express.
- 1951 рік – компанія Long Island Bank (Нью-Йорк) налагодила масовий випуск пластикових карт як альтернативу застарілим чековим книжкам. В Європі таким першопрохідцем стала британська організація Finders Services.
- 1958 рік – перший випуск карти American Express.
- 1966 рік – народження компанії Interbank Card Association, яка вже в 1975 році модифікується в Mastercard.
- 1981 рік – Mastercard випустила першу «золоту» карту.
- 1960-ті роки – пластикові картки «обзавелися» магнітною смугою.
- 1990-ті роки – поява чіпів, а до загальних стандартів чіповані карти Visa і Mastercard були приведені в 1996 році.
- 1980-90-ті роки – Visa створює першу всесвітню систему банкоматів, випускає елітні картки та картки передоплати.
- 2002 рік – власники банківських карт отримали можливість здійснювати безконтактні платежі.
Сума позики: | 10 000 грн. |
Термін позики: | 1-30 днів |
Ставка на день: | 2,5% |
Кредитна історія: | Будь-яка |
Карти в Україні
Незадовго до розпаду СРСР, в 1991 році, на його території почали застосовуватися карти Visa. Для незалежної України перехід на гривню як національну валюту в 1996 році став точкою відліку повноцінної емісії пластикових карток. Перші БПК були нерозривно пов’язані із зарплатними проектами, і громадян буквально зобов’язували їх оформляти. Знадобилося чимало часу, щоб новий продукт зміг завоювати довіру споживачів.
Криза 2014-2016 років, що супроводжувався колосальним обвалом гривні, не найкращим чином позначилася на видачі банківських карт, проте з тих пір ситуація стабілізувалася. Так, в 2019 році загальна кількість виданих пластикових карток тільки з кредитною функцією перевалила за 7 мільйонів, що в два рази перевищило показники попередніх років.
Сьогодні оформити будь-яку карту – простіше простого. Українські банки розгорнули неабияку боротьбу за клієнтів, яким тільки і залишається, що вибирати між пропонованими привабливими умовами. Давно вже не потрібна прив’язка до зарплатного рахунку або підтвердження платоспроможності, офіційне працевлаштування або ідеальна кредитна історія. Проте, простір для експансії карт в Україні все ще залишається досить значним: згідно з останнім моніторингом фінансової грамотності, більше 30% наших співвітчизників працездатного віку ніколи не використовували банківські продукти.
Вибираємо платіжну систему
Назви «Mastercard» і «Visa» відомі кожному. Ми щодня бачимо ці логотипи на наших БПК, так як практично всі вони емітовані на базі однієї з цих систем (в Україні, правда, існує і своя – НСМЕП, але вона настільки малопоширена, що в розрахунок її можна не брати).
Платіжна система – це сервіс для проведення безготівкових розрахунків і операцій між фінансовими партнерами, свого роду сполучна ланка між продавцем і покупцем. З появою електронних систем, що використовують інноваційні комп’ютерні технології, персональні дані клієнтів надійно захищені, а товарно-грошові відносини в цілому вийшли на новий рівень розвитку.
Види платіжних систем
- локальні (із зоною поширення в рамках однієї держави, окремого сегмента ринку або кредитної установи);
- міжнародні (фінансові операції без територіальних обмежень).
Макс. сума: | 1 000 000 грн. |
Ставка: | Від 17,99% |
Термін кредиту: | До 5 років |
Мін. сума: | 5 000 грн. |
Visa і Mastercard відносяться до останньої категорії і займають чільні позиції на ринку.
Порівняльний аналіз платіжних систем
Всупереч розхожій думці, і Visa і Mastercard є американськими платіжними системами, що зародилися в один і той же час і поділили світовий ринок. Обидва сервіси працюють за схожими принципами і мають багато спільного, проте варто звернути увагу на деяку різницю, існуючу між ними.
- Visa діє в 200 країнах світу, їй належить 30% ринку, що виводить систему в безумовні лідери. Mastercard використовують 210 держав, при цьому охоплення значно скромніше – близько 16% від загального обсягу карт.
- Обидві системи пропонують широкий вибір карт різних видів:
- електронні – бюджетний варіант, з функціями зняття грошей у банкоматах і оплати через термінали, але без можливості здійснення покупок в Інтернеті (Visa Electron, Mastercard Electroniс, Mastercard Maestro);
- класичні – широкий функціонал при невисокій вартості обслуговування (Visa Business, Visa Classic, Mastercard Standard);
- преміальні – платіжний інструмент з наданням послуг, що підкреслюють статус власника (Visa Gold, Visa Platinum, Mastercard Gold, Mastercard Platinum). Преміум-картки передбачають безкоштовні страховки, участь у дисконтних програмах, знижки у партнерів, пріоритетну лінію зв’язку з фінустановою та ін. Visa пропонує своїм клієнтам, які перебувають за кордоном, медичну та юридичну підтримку, допомогу консьєрж-служби, а Mastercard в 2011 році запустила програму унікальних привілеїв «Безцінні міста», яка забезпечує індивідуальний підхід до інтересів кожного клієнта. В статусі «безцінного міста» на сьогоднішній день знаходяться Лондон, Москва, Торонто, Пекін, Сідней, Сінгапур і ще ряд великих столиць світу.
- За кількості активних карток в Україні впевнено лідирує Mastercard, тут їй належить дві третини ринку. Подібний перерозподіл пояснюється активною маркетинговою політикою системи протягом останніх 10 років.
- США;
- Латинська Америка;
- Канада;
- Австралія;
- Південно-Східна Азія.
- Європа;
- Куба;
- Африка.
Основні відмінності
Існуючі міфи про американське (Visa) і європейське (Mastercard) походження систем породила головна різниця між ними – базова валюта транзакцій. Для Віза це – долар США, для Мастеркард – долар і євро.
Якщо картрахунок відкритий у валюті, що відмінна від валюти країни, де ви здійснюєте платіж, в обов’язковому порядку буде відбуватися одна або кілька платних конвертацій.
Наприклад, використовуючи карту Visa з доларовим рахунком в США, ви уникнете конвертації і додаткових витрат, а для розрахунків тією ж карткою в Європі доведеться сплатити комісію за конвертацію доларів у євро. До подвійної конвертації (євро – долар – євро) призведе і використовувана в єврозоні Visa з рахунком в євро. З картками Mastercard ситуація буде дзеркальною.
Отже, з точки зору вигоди географія застосування платіжних систем буде різнитися.
Макс. сума: | 9 000 грн. |
Ставка: | 2% |
Термін кредиту: | 1-16 днів |
Мін. сума: | 200 грн. |
Для Visa це:
Для Mastercard:
Таким чином, обидві системи – абсолютно рівноцінні, а карти успішно приймаються до обслуговування в будь-якій точці світу, так як їм належить майже 90% обороту. Вартість користування карткою залежить тільки від її рівня, а не від сервісу.
Якщо ви проживаєте в Україні і використовуєте гривневу карту для внутрішніх розрахунків, вказаний на ній логотип не має ніякого значення. Різницю можна відчути тільки при виїзді за кордон: в цьому випадку вибирайте платіжну систему відповідно до географії ваших поїздок.