Виїзд за кордон з діючим кредитом

Виїзд за кордон з діючим кредитом

Незважаючи на карантинні обмеження, світ для українців відкритий в набагато більшій мірі, ніж ще кілька років тому. Впровадження безвізового режиму дозволило поглянути на закордонні подорожі з нового, більш перспективного боку. Але знайдену свободу переміщення можна легко втратити, якщо безвідповідально ставитися до кредитних зобов’язань.

Brobank.уа з’ясував, як відкрита позика може перешкодити виїзду за кордон, що робити, якщо громадянина не випускають з країни, і як уникнути неприємностей на кордоні.

Статус «невиїзного»

Щоденно тисячі громадян перетинають державний кордон України. Хтось їде у відрядження, хтось – на відпочинок, навчання або заробітки. Але не менша кількість людей позбавлена цієї можливості, і аж ніяк не через брак коштів або банальне небажання подорожувати.

У країні діє закон «Про порядок виїзду та в’їзду в Україну», згідно з яким окремі категорії громадян тимчасово обмежуються у праві вільного пересування за межі держави.

 1. За родом роботи або військової служби особа володіє відомостями, які відносяться до розряду державної таємниці.
 2. Громадянин засуджений за кримінальною статтею і повинен відбувати заслужене покарання.
 3. Має місце відкрите кримінальне провадження щодо людини.
 4. Особа перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції.
 5. Громадянин ухиляється від виконання різного роду зобов’язань, які визначені рішенням уповноважених органів (наприклад, суду).
Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 60 міс.
Мін. сума: 2 000 грн.

Крім того, український кордон гарантовано опиниться на замку в наступних ситуаціях:

 • факт військового призову на строкову службу;
 • наявність невирішених зобов’язань (договірних, майнових або аліментних), при цьому розмір фінансової заборгованості значення не має;
 • відкрите судове провадження цивільного характеру;
 • спроба обману з наданням неправдивої персональної інформації.

У всіх перерахованих вище випадках громадяни обізнані про свій статус і, як правило, не роблять спроб самовільного перетину державного кордону.

Відкрита позика: їхати чи ні

Сам факт існування непогашеного кредиту ні в якій мірі не обмежує позичальника в праві виїзду за межі країни. Дозвіл безперешкодно отримають ті особи, які сумлінно, своєчасно і в повному обсязі здійснюють необхідні платежі. Мало того – ненавмисне разове прострочення також не принесе особливих неприємностей. У цьому випадку потрібно вирішувати питання з банком. Слід обґрунтувати причини невиплати і просити відстрочку в будь-якому прийнятному вигляді. Навіть якщо організація залишиться незадоволена порушенням, а кредитна репутація буде підмочена, виїхати за кордон ніхто не заборонить.

Своєчасне внесення платежів - гарантія вільного виїзду за кордон

Інша справа, якщо графік платежів зривається злісно і систематично, а сума заборгованості зростає, як сніжний ком. Позичальник досить швидко переходить в розряд «невиїзних» за стандартною для таких ситуацій схемою.

 1. Банк подає до суду позов про стягнення боргу і, як правило, виграє.
 2. Позов передається до Державної виконавчої служби, яка, у свою чергу, подає прохання до суду про накладення заборони на виїзд неплатника за межі України. Підставою для цього є озвучений раніше вирок.
 3. В результаті судового рішення постанова набирає законної сили.
 4. Пакет документів пересилається в головний центр обробки інформації Держприкордонслужби України, де і накладається заборона на виїзд.
Макс. сума: 750 000 грн.
Ставка: До 3,3%
Термін кредиту: До 84 міс.
Мін. сума: 5 000 грн.

Передача справи до суду – звичайна практика боротьби банків з боржниками, навіть якщо ті не ховаються від кредиторів. В цьому випадку громадянин обізнаний про розгляд, він може вибудувати лінію захисту і попередити наслідки. Складніше йде справа з неплатниками, які не вступають з банком в діалог і проживають не за адресою прописки. Така людина може і не підозрювати про відкрите судове провадження, а про заборону на виїзд – дізнатися безпосередньо на митниці при спробі перетнути кордон.

Ще одна проблема, що пов’язана з чинним кредитом, стосується розміру обов’язкових платежів. Позичальникові буде важко отримати візу, якщо сума перевищує 60% від обсягу актуальної заробітної плати. Співробітники консульства мають право вимагати від здобувача підтвердження платоспроможності. Довести фінансову можливість утримувати себе на території чужої держави можна, якщо надати інформацію з персонального банківського рахунку про наявність на ньому необхідної суми.

Як дізнатися свій статус

Якщо людина не має заборгованостей за кредитами, своєчасно оплачує комунальні послуги, податки та аліменти (при їх наявності), то сюрпризів на кордоні бути не повинно. Крім того, поширена думка про те, що інформація про фінансову активність громадянина відстежується і негайно передається в прикордонну службу, є помилковою. Заборонити людині виїзд з країни можна тільки в судовому порядку за підсумками запиту приватного або державного виконавця.

Час від часу перевіряйте власний статус на сайті Єдиного реєстру боржників

З іншого боку, кожен українець, що обтяжений фінансовими зобов’язаннями, повинен тримати ситуацію під контролем. Самостійно відстежити появу персональних обмежень в пересуванні по світу можна декількома способами.

 1. Звернення до фінансової установи (банку або МФО), у якій ви кредитувалися.
 2. Перевірка на сайті Єдиного реєстру боржників.
 3. Заявка, що була подана поштою або в електронному вигляді, до адміністрації Державної прикордонної служби України.
 4. Особисте відвідування канцелярії місцевого районного суду з метою виявлення актуальних відкритих позовів.

Слід пам’ятати, що запити в письмовому вигляді розглядаються досить довго. Офіційну відповідь можна отримати через 30-45 днів. Правда, процес можуть прискорити озвучені в заявці вагомі причини. Так що планувати поїздку і купувати квитки потрібно з урахуванням часу, витраченого на очікування.

Сума позики: 30 000 грн.
Термін позики: 1-60 днів
Ставка на день: Від 0%
Кредитна історія: Будь-яка

Чи можна звільнитися від заборони

Отримавши підтвердження статусу «невиїзного», незгодний з подібним рішенням боржник отримує повне право боротися за відновлення статус-кво. Можна подати апеляцію на оскарження судового рішення або скласти заяву на його скасування. За основу береться недоведеність самого факту ухилення від взятих зобов’язань або наявність об’єктивних причин, які призвели до невиплати боргу. Крім того, потрібно заручитися підтримкою досвідченого юриста і набратися терпіння – вирішення питання про зняття заборони в судовому порядку займе чимало часу.

На зняття заборони знадобиться велика кількість часу

Щоб якомога швидше вийти з «чорного списку» і отримати свободу переміщення, слід ліквідувати саму причину обмежень.

 1. Негайно виплатити банку борг – найефективніший спосіб закрити судове провадження. Так, через один календарний місяць громадянин буде відновлений у своїх правах.
 2. Якщо немає можливості відразу оплатити всю суму заборгованості, потрібно оформити рефінансування кредиту. Від неплатника буде потрібна разова виплата т.зв. «гарантійного платежу», після чого буде змінено статус в Бюро кредитних історій і з’явиться можливість виїзду за кордон.
 3. Можна домовитися з кредитором про реструктуризацію або пролонгацію позики. На цей крок охоче йдуть як банки, так і МФО. В результаті боржник позбавляється від штрафних санкцій і обмежень, а організації повертають свої кошти на оптимальних умовах.
 4. Перекредитування в сторонній фінустанові – досить поширений спосіб розібратися з проблемною позикою. В цьому випадку можна виїхати в іншу країну і повернути позику після повернення. Якщо якість кредитної історії не дозволяє співпрацювати з банками, на допомогу прийдуть МФО.

Деякі громадяни намагаються впоратися із забороною нелегальними методами: шукають лазівки в законодавстві або практикують виїзд через треті країни. Насправді ні до чого хорошого такі виверти не приведуть, борги все одно доведеться віддавати, а судові рішення – виконувати. У разі ж успішного погашення заборгованості обмеження знімаються через один робочий день після того, як виконавець дізнається про факт здійснення фінансових зобов’язань.

Сума позики: 10 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: 2,5%
Кредитна історія: Будь-яка

Важлива інформація

Кабінет міністрів України представив законопроект, який стосується виїзду за межі держави всіх категорій боржників. Схоже, незабаром далі паспортного контролю не пройде жоден злісний неплатник.

Заборона стосуватиметься не тільки тих осіб, які затримують виплату аліментів і банківських кредитів. Сюди включать заборгованості по комунальним послугам, штрафам за водіння в нетверезому вигляді, а також якщо загальна сума боргу перевищує 20 мінімальних зарплат (близько 95000 гривень).

Найшвидший спосіб звільнитися від заборони - виплатити борг

Накласти обмеження на виїзд зможуть не тільки суди, а й банки, посадові особи та виконавчі органи. Зняття санкцій стане можливим тільки після погашення боргу в повному обсязі.

Таким чином, виїзд за кордон з відкритим кредитом можливий тільки в тому випадку, якщо позичальник регулярно здійснює виплати і не має заборгованостей. Співробітники прикордонної служби не мають права перешкоджати свободі переміщення громадянина без чинного судового рішення на руках, всі інші дії трактуються як незаконні. І пам’ятайте – за законом всі обмеження на виїзд накладаються не за сам факт наявності фінансових зобов’язань, а за відмову від їх виконання.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.