У банк – з довіреністю на розпорядження рахунком

У банк – з довіреністю на розпорядження рахунком

На сьогоднішній день практично кожен українець має персональний рахунок у банку. Послуга доступна всім – від підлітків до пенсіонерів. Однак, далеко не завжди власник рахунку може особисто відвідати відділення банку і здійснити необхідну операцію.

В цьому випадку доведеться вдатися до сторонньої допомоги і оформити довіреність на іншу особу. Відповідно до Цивільного кодексу, подібним правом наділений кожен громадянин України.

Brobank.уа розповість, в яких випадках банки дозволяють третім особам розпоряджатися рахунком, як правильно оформити довіреність і які складнощі можуть підстерігати на цьому шляху.

Коли потрібна довіреність

Рано чи пізно будь-яка людина, що зберігає гроші в банківській установі, може зіткнутися з необхідністю передати право повного або часткового управління своїм рахунком іншій особі.

На практиці найчастіше можна зустріти довіреності, що дозволяють відкривати або закривати поточні банківські рахунки і вклади, а також розпоряджатися грошима на них. В результаті треті особи можуть знімати готівку, здійснювати перекази, поповнювати рахунок тощо.

Спектр випадків застосування довіреності досить широкий. Наприклад, члени однієї сім’ї повинні отримати однаковий доступ до рахунку або громадянин позбавлений фізичної можливості відвідувати відділення кредитної організації (через від’їзд, хворобу або віддалене розташування офісу).

Довірителями часто стають люди, які фізично не можуть відвідувати банк

У ролі довірителів часто виступають літні люди, яким складно самостійно ходити в банк або ті, чиє життя пов’язане з частими відрядженнями. Також довіреність може бути разовою – для отримання вкладу, термін дії якого закінчився.

Що стосується депозиту (за винятком його спадкування або випадків накладення арешту на кошти), то без довіреності жоден родич вкладника не зможе вільно проводити більшість стандартних операцій. Йому будуть доступні лише функція поповнення рахунку і відкриття нового депозиту на користь конкретної особи, причому з певними обмеженнями.

Поповнення допускається в тому випадку, якщо в договорі банківського вкладу окремо не прописана заборона на проведення цієї операції. Правом закриття депозиту або зняття коштів з рахунку володіють опікуни вкладника або його законні представники.

Розмістити вклад без довіреності від безпосереднього вкладника можливо, для цього існує окрема процедура відкриття рахунку на користь третіх осіб. Але цю операцію не можна вважати повною мірою дистанційною – людина, на ім’я якої був оформлений депозит, повинна особисто звернутися до відділення банку, щоб вступити в свої права згідно з договором.

До цього моменту рахунок буде належати особі, яка його відкрила. Отже, і в цьому випадку кращим рішенням виявиться використання довіреності.

У чому суть довіреності

Згідно з положеннями Цивільного кодексу, одна фізична особа має право видати інший письмовий документ (довіреність) про представництво своїх інтересів перед сторонніми особами.

Представник наділяється широкими повноваженнями, за винятком наступних випадків:

  • якщо процедура повинна відбуватися особисто: шлюб, складання заповіту, вступ в права спадкування, майнові питання, авторство і т. д.;
  • якщо дія від імені поручителя направлена безпосередньо на самого представника та інших осіб, яких він може представляти.

Довіритель може надати представнику як мінімальний, так і максимальний спектр повноважень

Текст довіреності повинен містити докладний список повноважень, якими наділяється представник. Як правило, найчастіше українці передають довіреним особам права на проведення таких операцій:

  • закриття поточного банківського рахунку та відкриття нового;
  • перерахування коштів з рахунку;
  • зняття відсотків і отримання самого депозиту після закінчення терміну дії договору;
  • збір інформації про стан поточного рахунку (різного роду виписки та довідки);
  • відновлення банківської карти (якщо «пластик» був втрачений або зіпсований).

Спектр повноважень може варіюватися – від мінімального до максимально широкого. У першому випадку в текст договору включають номер рахунку і найменування кредитної організації, тим самим обмежуючи функції поручителя. У другому – оформляється довгострокова генеральна довіреність, що дозволяє обраній особі вільно розпоряджатися банківським рахунком.

Правила оформлення

Довіреність на розпорядження персональним рахунком оформити просто. Зробити це можна двома способами.

  1. У відділенні банку. У цьому випадку документ завіряється уповноваженим співробітником фінустанови і не вимагає додаткового посвідчення. Присутність власника рахунку і його представника є обов’язковою умовою.
  2. Поза банком. Довіреність можна оформити в нотаріальній конторі або будь-якої інстанції, що має таке право (відповідно до Цивільного кодексу, ст. 245).

Текст документа повинен містити інформацію про місце і час його видачі, особисті дані довірителя і представника, термін дії і перелік повноважень довіреної особи. Більшість українських кредитних організацій надають своїм клієнтам послугу оформлення довіреності, і її вартість може досягати 100 гривень (у деяких установах – безкоштовно). При цьому ряд банків не приймає довіреності, які були оформлені поза їхніми стінами.

Пакет документів, що необхідні для проведення процедури, досить стандартний. Так, довіритель і представник повинні надати паспорт громадянина України та ІПН. Довіреність оформляється в двох примірниках, завірена копія залишається в банку.

Для складання довіреності знадобиться лише паспорт та ІПН

Бувають ситуації, коли не представляється можливим отримати потрібний документ ні у фінустанові, ні у нотаріуса. Тоді, наприклад, сільські жителі можуть завірити довіреність в місцевій раді, а громадяни, які перебувають на стаціонарному лікуванні в лікарні або госпіталі, – у головного лікаря.

Перебуваючи за кордоном, для вирішення цього питання потрібно буде звернутися в консульство. Найпростіше, якщо знадобилася разова довіреність на отримання заробітної плати, пенсії або стипендії. Такий документ завірить будь-яка посадова особа (з місця роботи або навчання довірителя, з лікарні або ЖЕКу).

Варто відзначити, що довіреність можна відкликати в будь-який момент за бажанням власника рахунку. Щоб уникнути виникнення спірних ситуацій, довіритель повинен своєчасно повідомити про своє рішення як банк, так і свого представника.

Підводні камені

Пред’явлення довіреності, що була оформлена безпосередньо в банку, не викликає ні найменших питань. У цьому випадку документ складається за участю уповноваженого співробітника, який в обов’язковому порядку перевіряє можливий факт відкликання. При його відсутності і дотриманні прийнятої форми довіреність вважається чинною.

Інша справа, якщо документ оформлявся за межами кредитної організації. В цьому випадку довіреність підлягає перевірці на достовірність. Крім візуальної оцінки бланка клієнт-менеджер повинен звірити реквізити і паспортні дані, провести повну ідентифікацію представника. Така перевірка може тривати від одного до трьох робочих днів, особливо якщо документ був оформлений за кордоном.

Нерідкі випадки, коли довіреній особі відмовляють у здійсненні необхідної операції. Причиною може послужити неможливість проведення ідентифікації представника або формальні похибки (перевищення повноважень, невідповідність документа встановленій формі, відсутність дати видачі або печатки юридичної особи).

Безумовно, банк відмовить, якщо виникнуть обґрунтовані підозри в достовірності довіреності або буде надана копія документа замість оригіналу. Крім цього, операції за рахунком будуть зупинені в разі оголошення довірителя померлим, недієздатним або зниклим безвісти.

Банки приймають лише оригінал довіреності

Таким чином, щоб скористатися всіма перевагами, які надає довіреність, слід ще на етапі оформлення переконатися, що вона відповідає всім банківським і законодавчим вимогам. У документі повинні бути чітко прописані повноваження представника із зазначенням конкретних операцій, які він має право здійснювати від імені довірителя.

Окремі правила поширюються на довіреності, що були видані нерезидентами держави. Такі документи в обов’язковому порядку підлягають легалізації (або апостилізації) і повинні бути перекладені на українську мову і нотаріально завірені.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.