Які МФО подають до суду в Україні

Які МФО подають до суду в Україні

Плачевна ситуація з позиками, які беруться і не погашаються, призвела до того, що українські фінансові організації за рівнем «поганих кредитів» займають нині перше місце в Європі. Причина криється як у невисоких доходах населення на тлі нестабільної економічної ситуації в Україні, так і в низькому рівні культури кредитування. Нацбанк оцінює частку безнадійних позик в 54%, і ці цифри стосуються тільки банківських установ. Стан справ в МФО – ще гірше з вини традиційно великої кількості недобросовісних позичальників.

Фахівці Бробанк.уа розбиралися, чим загрожує неповернення мікропозик, чи подають до суду МФО України, що робити, якщо судового розгляду уникнути не вдалося, і як вийти з подібної ситуації з мінімальними втратами.

В яких випадках МФО подають до суду

Принцип роботи мікрофінансових організацій відрізняється від надання традиційних банківських послуг: мікропозики вкрай прості у оформленні, невеликі суми видаються на короткий термін під певний відсоток. Удавана легкість процесу провокує несерйозне ставлення клієнта до кредитних зобов’язань. У МФО громадяни зазвичай звертаються в екстрених випадках, часто не прораховуючи свої можливості щодо повернення коштів. В результаті прострочень сума заборгованості стрімко збільшується за рахунок процентних ставок, і виплатити її нерідко вже не представляється можливим.

В результаті прострочень сума заборгованості стрімко збільшується за рахунок процентних ставок, і виплатити її нерідко вже не представляється можливим

Заходи, які МФО поетапно вживають по відношенню до недобросовісних позичальників:

 • Штрафні санкції відповідно до умов договору.
 • Передача інформації в БКІ, і, як наслідок, зіпсована кредитна репутація.
 • Телефонні дзвінки клієнту, СМС, листи на e-mail або за місцем проживання з вимогами негайно погасити борг в повному обсязі укупі з нарахованими відсотками і штрафами.
 • Якщо попередні дії не призвели до повернення мікропозик, МФО передає борги недбайливого позичальника колекторському агентству або подає позовну заяву до суду.
Сума позики: 15 000 грн.
Термін позики: 7-30 днів
Ставка на день: До 2%
Кредитна історія: Будь-яка

Які мікрофінансові організації подають в суд

Законодавством України на даний момент не врегульовані питання, при якій мінімальній сумі боргу фінансова установа може подати до суду на боржника. Це питання вирішується окремо в кожному випадку і цілком залежить від кредитної політики банківської організації. Приміром, лідером за кількістю судових позовів є ПриватБанк, який притягає до відповідальності всіх позичальників, сума боргу яких перевищила 20 000 гривень.

Як показує судова практика і підтверджують відгуки на численних форумах боржників, в Україні мікрофінансові організації досить рідко вдаються до судових розглядів. До списку можна включити такі сервіси, як: Moneyveo, ШвидкоГроші, Dinero, Alex Сredit, Cashpoint, Євро Гроші та ін. Вони працюють з проблемним клієнтом до останнього, поки це має сенс, і воліють вирішувати питання шляхом взаємних компромісів і переговорів. У даній ситуації основне значення має позиція самого позичальника, його готовність йти на контакт і не приховувати інформацію про свої фінансові труднощі.

Основні приводи для суду з МФО

Основні приводи для суду з МФО:

 • борг в рази перевищує початкову суму мікропозики;
 • клієнт повністю ігнорує спроби організації встановити контакт: не реагує на телефонні дзвінки, SMS-повідомлення і листи, не відкриває двері співробітникам кредитора.

Всі, хто судився з МФО, відзначають, що виграти справу по кредиту дуже складно. Краще не доводити проблему з боргами до суду, а вчасно вирішити її по-хорошому одним з наступних способів:

 • рефінансування;
 • пролонгація;
 • реструктуризація.
Сума позики: 7 000 грн.
Термін позики: 7-15 днів
Ставка на день: 2,5%
Кредитна історія: Будь-яка

Через який час МФО подають до суду

Підставою для початку судової тяганини є порушення умов кредитного договору з боку позичальника. Перший же прострочений платіж дає мікрофінансовій організації повне право готувати позов. Інша справа, що за два-три тижні заборгованості кредитор до суду звертатися не буде. Затримка оплати за мікропозикою повинна становити не менше трьох місяців. Весь цей час МФО добиватися повернення коштів шляхом мирного врегулювання.

Якщо клієнт усвідомлює, що не в змозі впоратися з кредитними зобов’язаннями, і не хоче доводити справу до судового розгляду, він може звернутися до кредитора з проханням про надання реструктуризації або відстрочення. На початковому етапі МФО вправі відмовити, але при повторних зверненнях може піти назустріч і не тільки оформити реструктуризацію, але й пробачити частину нарахованих відсотків.

Чому МФО не подають до суду

В Україні далеко не всі борги по мікропозиках призводять до суду

В Україні далеко не всі борги по мікропозиках призводять до суду. Причини відмови МФО від судових розглядів:

 • Судитися – це довго і дорого. Судочинство може тривати місяцями, а витрати в результаті можуть не окупитися. Якщо виявиться, що боржник не володіє майном, яке можна реалізувати в рахунок оплати, то повернення коштів може тривати не один рік, адже за законами України утримувати із зарплати відповідача можна не більше 20%.
 • Недосконалість роботи державної виконавчої служби. Якщо боржник не має офіційних джерел доходу або майна, виконавці можуть тільки провести опис техніки (комп’ютерної, побутової, мобільного), коштовностей тощо. Квартиру ніхто не забере, так як її вартість набагато вище боргової суми.
 • Відсутність в штаті компанії юриста, який контролює судовий процес.
 • МФО, що працюють онлайн, не завжди мають свої офіси в місці проживання відповідача, тому не можуть бути присутніми на судових засіданнях.

Найбільш вигідний вихід для мікрофінансових організацій – передача боргу факторинговій (колекторській) фірмі.

Варіанти передачі:

 • часткова, при якій колекторська компанія отримує певні відсотки з кожного повернутого кредиту;
 • повна, в цьому випадку колектори стають правомочними кредиторами.

З юридичної точки зору подібна передача боргу не завжди виправдана. Відомі випадки, коли Вищий адміністративний суд розривав такі угоди як ті, що порушують закони України.

Як виграти суд з МФО

Як показує судова практика, позитивний для боржника вердикт є рідкісним винятком із правил. Хороший адвокат, вивчення правових актів і відгуків, міцна доказова база можуть значно підвищити шанси на успіх.

Можна домогтися відстрочки, якщо надати докази своєї фінансової неспроможності

У разі, якщо рішення винесено на користь кредитора, відповідач має право подати апеляцію і звернутися до Касаційного суду. Нерідкі також позови на МФО від позичальників, які вважають, що мікрофінансова організація порушила своїми діями їх цивільні права або законодавство України.

Сума позики: 15 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: До 1,7%
Кредитна історія: Будь-яка

Таким чином, суд – це крайня вимушена міра, на яку можуть піти МФО, і то далеко не всі. Як не дивно, для боржника це є непоганим виходом з ситуації, що склалася, оскільки:

 • з моменту початку судових розглядів зупиняється нарахування всіх відсотків за мікропозикою;
 • якщо в суді вдасться довести неспроможність вимог організації, це значно зменшить суму боргу;
 • можна домогтися відстрочки, якщо надати докази своєї фінансової неспроможності;
 • у березні 2018 року був прийнятий Проект кодексу України за процедурою банкрутства, восени 2019 року він набуде чинності. Для фізичних осіб визнання їх банкрутами буде означати позбавлення від накопичених боргів і очищення кредитної репутації.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.