Україна починає боротьбу з фінансовими пірамідами

Україна починає боротьбу з фінансовими пірамідами

Багатий на неприємні сюрпризи минулий рік створив передумови для розвитку різних шахрайських схем. Надзвичайно активізувалися зловмисники, що пропонують швидкий заробіток втомленим від боротьби за виживання людям.

На перший погляд, нічого нового – захмарні відсотки з інвестицій на мінімальну суму. Але тепер піраміди, що набили оскому, хитромудро підносяться під виглядом онлайн-ігор, ювелірних магазинів, страхових компаній або брокерських агентств.

Brobank.уа розповість, як самостійно розпізнати сумнівний проект і зберегти свої заощадження, а також які кроки робить держава для захисту громадян від аферистів.

Як зрозуміти, що вас заманюють в піраміду

Сплеск фінансових пірамід в нашій країні знаходить своє підтвердження в цифрах. Тільки за останні півроку НКЦПФР (Національна комісія, регулятор ринку цінних паперів) додала в чорний список неблагонадійних інвестиційних проектів більше 40 компаній.

Всі вони наживалися на громадянах України, закликаючи вкладати кошти в привабливі фінансові активи. Зауважимо, що у всіх випадках декларувалася прибутковість, що в сотні разів перевищує «скромні» банківські умови.

Дзвінки на гарячу лінію НКЦПФР приймаються по будніх днях з 10:00 до 16: 00, з перервою на обід

Якщо проаналізувати принцип діяльності пірамід, стане зрозуміло, що будуються вони на шаблонах, а всі відмінності – просто приваблива обгортка. І вивести на чисту воду фальшиву інвестиційну контору досить просто, якщо знати її основні ознаки.

 1. Відсутність ліцензії. Тут потрібно бути гранично пильними – компанія, без сумніву, готова надати кіпу дозвільних документів, але всі вони є законодавчо нікчемними, зазвичай з реєстрацією на території будь-якої екзотичної країни.
 2. Надприбуток. «Гарантований прибуток від 400%» – ні що інше, як капкан для довірливих громадян. Подібної прибутковості в законному інвестиційному світі просто не існує, мало того, ринок цінних паперів забороняє давати гарантії заробітку.
 3. Зухвало агресивний маркетинг. Нав’язлива яскрава реклама, в тому числі із залученням медійних персон, не повинна вводити вас в оману. Крім обіцянок «легких грошей» вона не містить ніякого конструктиву і розрахована на жадібність і емоційний сплеск у відповідь.
 4. Відсутність центрального офісу. Як правило, подібні компанії існують тільки на просторах Інтернету, як варіант – мають регіональні представництва. Зі статутом ознайомитися не вдасться, як і з підтвердженням кваліфікації менеджерів. Також не варто розраховувати на підписання документів, які могли б підтвердити право власності на активи.
 5. Рід занять – таємниця за сімома печатками. Зазвичай з’ясувати, чим конкретно займається компанія, неможливо, як і обчислити алгоритм примноження коштів. Виходячи з того, що кожен клієнт повинен привести з собою як мінімум двох друзів, можна зробити висновок, що виплати проводяться виключно за рахунок вкладень новоприбулих громадян.

З одного боку, наявність цих ознак не є стовідсотковою гарантією того, що організація – піраміда, але це може стати серйозним приводом задуматися. При виникненні найменших підозр кожен українець може звернутися на «гарячу лінію» НКЦПФР (+38044 280-28-26) за допомогою та консультацією.

Збитки в державних масштабах

Надмірна довірливість нашого народу, що помножена на пристрасне бажання вирватися з убогості, грає на руку творцям фейкових інвестиційних проектів. Тільки за останні роки шахраї збагатилися на суму понад 1 мільярд доларів. Цей прибуток поділили між собою найбільші організації, чиї назви у всіх на слуху.

B2B Jewelry (250 мільйонів доларів)

Абсолютний лідер за популярністю в нашій країні, цей проект зміг поставити під свої прапори понад півмільйона українців і отримав неофіційну назву «Золота піраміда». Ювелірна компанія, чиїм власником є Микола Гонта, має магазини на території всієї країни. Прикраси пропонується купувати з кешбеком, що перевищує їх ринкову вартість.

Крім цього, організація залучає інвестиції під немислимі 400% річних з обов’язковими щотижневими виплатами. В якості гарантів платежів виступають паперові сертифікати. Додаткові відсотки клієнт може отримати і за кожного приведеного в компанію нового учасника.

B2B Jewelry є однією з найпопулярніших фінансових пірамід в Україні

Минулого року B2B Jewelry потрапила в поле зору НКЦПФР і Генпрокуратури і була визнана потенційно шахрайським проектом. Після низки скандалів, підозр у розкраданні коштів і викриваючих публікацій у ЗМІ організація перевела свою діяльність більшою мірою в онлайн-режим. З початком карантину виплати інвесторам зупинилися і частково відновилися через деякий час, після влаштованих обуреними вкладниками акцій протесту.

Поки наші співвітчизники живуть очікуваннями обіцяних баришів, «Золота піраміда» розставляє свої мережі в Середній Азії. Засновник B2B Jewelry у всіх бідах звинувачує ЗМІ і обіцяє повернути борги, відкрити ще 9 магазинів в Україні, а також відновити роботу представництв в Росії і Казахстані. За великим рахунком, фірма знаходиться на межі закриття, але справа її живе, і на світ з’являються послідовники – клони «успішного» прожекту (наприклад, Cancri jewelry).

МММ-2011, -2012, -Global (670 мільйонів доларів)

Скандально відома піраміда зазнала три реінкарнації і існує донині, правда, в досить урізаному вигляді. За приблизними оцінками, жертвами проекту стали близько мільйона українців, а розмір кожного вкладу коливається в межах 1 тисячі доларів.

Оновлена МММ пропонувала до покупки віртуальні активи («мавро») і обіцяла прибутковість в 20% щомісяця (для пенсіонерів та інвалідів – 30%). Необхідною умовою була наявність валютного рахунку в одній з електронних платіжних систем. В цілому, діяльність МММ – це яскравий приклад безсовісної наживи і повної безкарності.

Як нас захищатимуть

Існування фінансових пірамід – не тільки особиста біда окремо взятого громадянина, який втратив свої заощадження. Це – проблема державного масштабу, здатна в деякій мірі підірвати основи економіки країни і фінансового ринку, зокрема. Шахраї кладуть собі в кишеню чималі кошти, які могли б бути задіяні на внутрішніх інвестиційних просторах.

Досі роботу пірамід в Україні регулював нормативний акт, що був нездатний на практиці перешкодити їх протиправним діям. Щоб докорінно змінити ситуацію, треба було міняти законодавчу базу. Так, у травні 2020 року з’явився закон «Про заборону фінансових пірамід», що покликаний вирішити основні завдання:

 • припинення виникнення пірамід як таких;
 • координація діяльності правоохоронних органів;
 • впровадження системи адекватних покарань для засновників фейкових інвестиційних проектів.

Завдяки прийняттю закону нарешті з’явилося офіційне визначення пірамід як незаконних систем збагачення за рахунок залучення коштів інших учасників схеми, якщо прибуток формується тільки за рахунок внутрішнього перерозподілу ресурсів. Відтепер діяльність будь-яких фінансових пірамід в нашій країні знаходиться під забороною, те ж стосується їх реклами і пропаганди. Поряд з цим були внесені і відповідні зміни до Кримінального кодексу (ст. 190).

Заходи покарання за проступки в даній сфері передбачаються досить суворі:

 • створення піраміди із залученням коштів та розповсюдженням рекламної інформації: штраф (100-300 мінімальних неоподатковуваних податком зарплат) або обмеження волі (до 3 років);
 • повторне порушення положень закону (як варіант – за попередньою змовою осіб): позбавлення волі строком до 5 років;
 • заподіяння збитків у великих і особливо великих розмірах: позбавлення волі на термін 5-12 років з конфіскацією майна.

Діяльність фінансових пірамід на території України визнана незаконною

Процес рухається далі, і не так давно у Верховній Раді був зареєстрований законопроект «Про Національну комісію з цінних паперів і бірж». Цей об’ємний документ повинен стати базою для створення в нашій країні фондового ринку, що відповідає міжнародним стандартам. А громадяни зможуть отримати дійсно надійний захист від зловживань і шахрайства у фінансовій сфері.

Таким чином, необхідність боротьби з фінансовими пірамідами радикальними методами назріла давно, враховуючи кількість постраждалих. Крім того, діяльність фальшивих інвестиційних компаній завдає непоправної шкоди не тільки економіці, а й діловій репутації нашої країни.

У цивілізованому світі давно збудовані законодавчі механізми протистояння цьому виду фінансової злочинності. Причому творці пірамід можуть бути засуджені як до довічного ув’язнення (Німеччина), так і до смертної кари (Китай, ОАЕ).

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.